GravityView 2.8.1 - en to sv translation catalogue (382 entries)

en: Could not activate the %s Extension; GravityView is not active.
sv: Kunde inte aktivera tillägget %s; GravityView är inte aktivt.

en: The %s Extension requires GravityView Version %s or newer.
sv: Tillägget %s kräver GravityView-version %s eller senare.

en: There was an error processing the request.
sv: Ett fel uppstod när begäran behandlades.

en: Verifying license&hellip;
sv: Verifierar licens&hellip;

en: Activate License
sv: Aktivera licens

en: Deactivate License
sv: Avaktivera licens

en: Verify License
sv: Verifiera licens

en: Disapproved the Entry for GravityView
sv: Nekade inlägget för GravityView

en: Approved the Entry for GravityView
sv: Godkände inlägget för GravityView

en: Edit Entry
sv: Redigera inlägg

en: Single Entry
sv: Enskilt inlägg

en: Multiple Entries
sv: Flera inlägg

en: GravityView Settings
sv: GravityView-inställningar

en: Settings
sv: Inställningar

en: Your GravityView license %s. This means you&rsquo;re missing out on updates and support! %sActivate your license%s or %sget a license here%s.
sv: Din GravityView-licens %s. Detta betyder att du missar uppdateringar och support. %sAktivera din licens%s eller %sskaffa en licens här%s.

en: Inactive License
sv: Inaktiv licens

en: Invalid License
sv: Ogiltig licens

en: is invalid
sv: är ogiltig

en: is inactive
sv: är inaktiv

en: has not been activated
sv: har inte aktiverats

en: License Key
sv: Licensnyckel

en: Enter the license key that was sent to you on purchase. This enables plugin updates &amp; support.
sv: Lägg in licensnyckeln som du fick i samband med ditt köp. Detta ger dig tillgång till support kring uppdateringar &amp;.

en: Support Email
sv: Support e-post

en: In order to provide responses to your support requests, please provide your email address.
sv: För att vi ska kunna svara på supportärenden behöver vi din e-postadress.

en: No-Conflict Mode
sv: Konfliktlöst läge

en: Set this to ON to prevent extraneous scripts and styles from being printed on GravityView admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
sv: Sätt på detta för att hindra ovidkommande skript och stilmallar från att skrivas ut på GravityViews adminsidor. Detta förhindrar konflikter med andra plugins och teman.

en: View ID
sv: Vy-ID

en: Number of entries per page
sv: Antal inlägg per sida

en: Enable lightbox for images
sv: Aktivera ljuslåda för bilder

en: Show only approved entries
sv: Visa endast godkända inlägg

en: Hide empty fields
sv: Dölj tomma fält

en: Allow User Edit
sv: Tillåt redigering

en: Allow logged-in users to edit entries they created.
sv: Tillåt inloggade användare att redigera inlägg som de har skapat.

en: Display "Edit Entry" fields to non-administrator users if they created the entry. Edit Entry fields will always be displayed to site administrators.
sv: Visa "Redigera inlägg" för inläggets skapare även om denna person inte är administratör. Visas alltid för administratörer.

en: Allow User Delete
sv: Tillåt radering av användare

en: Allow logged-in users to delete entries they created.
sv: Tillåt inloggade användare att redigera inlägg som de har skapat.

en: Display "Delete Entry" fields to non-administrator users if they created the entry. Delete Entry fields will always be displayed to site administrators.
sv: Visa "Radera inlägg" för inläggets skapare även om denna person inte är administratör. Visas alltid för administratörer.

en: Sort by field
sv: Sortera efter fält

en: Default
sv: Standard

en: Date Created
sv: Skapat datum

en: Sort direction
sv: Sorteringsriktning

en: ASC
sv: Stigande

en: DESC
sv: Fallande

en: Filter by Start Date
sv: Filtrera på startdatum

en: Show entries submitted after this date. Supports relative dates, such as "-1 week" or "-1 month".
sv: Visa inlägg skapade efter detta datum. Stödjer relativa datum så som t.ex. "-1 vecka" eller "-1 månad".

en: Filter by End Date
sv: Filtrera på inläggsdatum

en: Show entries submitted before this date. Supports relative dates, such as "now" or "-3 days".
sv: Visa inlägg skapade före detta datum. Stödjer relativa datum, så som t.ex. ”nu" eller "-3 dagar".

en: CSS Class
sv: CSS-klass

en: CSS class to add to the wrapping HTML container.
sv: CSS-klass att lägga till på den inslagna HTML-behållaren.

en: Search Value
sv: Sök värde

en: Define a default search value for the View
sv: Definiera ett sökvärde för Vyn

en: Search Field
sv: Sökfält

en: If Search Value is set, you can define a specific field to search in. Otherwise, all fields will be searched.
sv: Om ett sökvärdet är angett kan du definiera ett specifikt fält att söka i. Annars görs sökningen i alla fält.

en: Single Entry Title
sv: Titel för enskilt inlägg

en: When viewing a single entry, change the title of the page to this setting. Otherwise, the title will not change between the Multiple Entries and Single Entry views.
sv: Välj en titel på sidan när en enskild Vy visas. Om du inte gör något val kommer titeln att vara densamma för både listan över inlägg och för det enskilda inlägget.

en: Back Link Label
sv: Text för tillbakalänk

en: The text of the link that returns to the multiple entries view.
sv: Text för länken som leder tillbaka till inläggslistan.

en: &larr; Go back
sv: &larr; Gå tillbaka

en: Parent View:
sv: Modervy

en: All Views
sv: Alla Vyer

en: Add New View
sv: Lägg till Vy

en: New View
sv: Ny Vy

en: Edit View
sv: Redigera Vy

en: Update View
sv: Uppdatera Vy

en: Search Views
sv: Sök Vyer

en: No Views found in Trash
sv: Inga Vyer hittades i papperskorgen

en: view
sv: visa

en: Create views based on a Gravity Forms form
sv: Skapa Vyer baserade på ett Gravity Forms-fomulär

en: Custom CSS Class:
sv: Egen CSS-klass

en: Top
sv: Uppe

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Error
sv: Fel

en: Type: %s
sv: Typ: %s

en: Field ID: %s
sv: Fält-ID: %s

en: Admin Label: %s
sv: Adminetikett: %s

en: Configure %s Settings
sv: Konfigurera %s inställningar

en: Remove %s
sv: Ta bort %s

en: This field links to the Single Entry
sv: Detta fält länkar till det enskilda inlägget

en: GravityView Support
sv: GravityView-support

en: Search GravityView Docs
sv: Sök GravityView-dokument

en: Show Label
sv: Visa etikett

en: Custom Label:
sv: Egen etikett

en: This class will be added to the field container
sv: Denna klass läggs till på fältbehållaren

en: Make visible only to logged-in users?
sv: Visa endast för inloggade användare?

en: Make visible for:
sv: Gör synligt för:

en: Any Logged-In User
sv: Alla inloggade användare

en: Author Or Higher
sv: Författare eller högre

en: Can View Gravity Forms Entries
sv: Kan se Gravity Forms-inlägg

en: Editor Or Higher
sv: Redigerare eller högre

en: Can Edit Gravity Forms Entries
sv: Kan redigera Gravity Forms-inlägg

en: Administrator
sv: Administratör

en: Options: %s
sv: Val: %s

en: Edit this entry
sv: Redigera detta inlägg

en: Edit
sv: Redigera

en: Choose a View Type
sv: Välj en Vytyp

en: View Configuration
sv: Visa konfiguration

en: View Settings
sv: Visa inställningar

en: Filter &amp; Sort
sv: Filtrera &amp; sortera

en: Data Source
sv: Datakälla

en: Where would you like the data to come from for this View?
sv: Varifrån vill du att datan för denna Vy skall hämtas?

en: or use an existing form
sv: eller använd ett existerande formulär

en: list of forms
sv: lista över formulär

en: Switch View
sv: Byt Vy

en: Switch View Type
sv: Byt Vytyp

en: Attention
sv: Observera

en: Changing the form will reset your field configuration. Changes will be permanent once you save the View.
sv: Om du byter formulär kommer alla fält att återställas. Ändringarna blir permanenta när du sparar Vyn.

en: Changing the View Type will reset your field configuration. Changes will be permanent once you save the View.
sv: Om du byter Vytyp återställs alla fält. Ändringarna blir permanenta när du sparar Vyn.

en: GravityView requires Javascript to be enabled.
sv: GravityView kräver att Javascript är aktiverat.

en: Buy Now
sv: Köp nu

en: Select
sv: Välj

en: View a live demo of this preset
sv: Visa ett livedemo av detta val

en: Embed Shortcode
sv: Bädda in kortkod

en: Add this shortcode to a post or page to embed this view.
sv: Lägg till denna kortkod till ett inlägg eller en sida för att bädda in denna Vy

en: Above Entries Widgets
sv: Widgets ovanför inläggen

en: These widgets will be shown above entries.
sv: Dessa widgets visas ovanför inläggen

en: Entries Fields
sv: Inläggsfält

en: These fields will be shown for each entry.
sv: Dessa fält visas for varje inlägg

en: Below Entries Widgets
sv: Widgets under inläggen

en: These widgets will be shown below entries.
sv: Dessa widgets visas under inläggen.

en: Close
sv: Stäng

en: These fields will be shown in Single Entry view.
sv: Dessa fält visas i Vyn för enskilda inlägg.

en: Fields shown when editing an entry.
sv: Fält som visas när ett inlägg redigeras.

en: If not configured, all form fields will be displayed.
sv: Om inget konfigureras kommer alla fält att visas

en: Insert View
sv: Infoga Vy

en: Add View
sv: Lägg till Vy

en: Embed a View
sv: Bädda in en Vy

en: Use this form to embed a View into this %s. %sLearn more about using shortcodes.%s
sv: Använd detta formulär för att bädda in en Vy i denna %s. %sLäs mer om att använda kortkoder.%s

en: Select a View
sv: Välj en Vy

en: &mdash; Select a View to Insert &mdash;
sv: &mdash; Välj en Vy för att infoga &mdash;

en: (no title)
sv: (ingen titel)

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Loading&hellip;
sv: Laddar&hellip;

en: Please select a View
sv: Vänligen välj en Vy

en: GravityView Fields
sv: GravityView-fält

en: Allow administrators to approve or reject entries and users to opt-in or opt-out of their entries being displayed.
sv: Tillåt administratörer att godkänna eller neka inlägg, och användare att välja om deras inlägg skall visas eller inte.

en: Approve/Reject
sv: Godkänn/neka

en: User Opt-In
sv: Användarsamtycke

en: Approved? (Admin-only)
sv: Godkänd? (Endast administratörer)

en: Approved?
sv: Godkänd?

en: Show Entry on Website
sv: Visa inlägg på webbsidan

en: Opt-In
sv: Samtycke

en: Yes, display my entry on the website
sv: Ja, visa mitt inlägg på webbsidan

en: %d entries
sv: %d inlägg

en: 1 entry
sv: 1 inlägg

en: %s approved.
sv: %s godkända.

en: %s disapproved.
sv: %s ej godkända.

en: Show entry in directory view?
sv: Visa inlägget i Vyn?

en: Connected Views
sv: Kopplade Vyer

en: GravityView Views using this form as a data source
sv: GravityView Vyer använder detta fält som datakälla

en: Developers: The CSS classes will be sanitized using the %ssanitize_title_with_dashes()%s function.
sv: Utvecklare: CSS-klasserna kommer att rensas med %ssanitize_title_with_dashes()%s-funktionen.

en: Not connected.
sv: Ej kopplat.

en: The connected form can not be found; it may no longer exist.
sv: Det kopplade formuläret kan inte hittas; det kanske inte längre existerar.

en: Edit Form
sv: Redigera formulär

en: Entries
sv: Inlägg

en: Edit settings for this form
sv: Redigera inställningar för detta formulär

en: Preview this form
sv: Förhandsgranska detta formulär

en: Entry ID
sv: Fält-ID

en: The unique ID of the entry.
sv: Inläggets unika ID.

en: Entry Date
sv: Inläggsdatum

en: The date the entry was created.
sv: Datum som inlägget skapades.

en: Source URL
sv: Käll-URL

en: The URL of the page where the form was submitted.
sv: URL:en till sidan där formuläret fylldes i.

en: User IP
sv: Användar-IP

en: The IP Address of the user who created the entry.
sv: IP-adress för den användaren som skapade fältet.

en: User
sv: Användare

en: Details of the logged-in user who created the entry (if any).
sv: Information om den inloggade användare som skapade inlägget (om tillgängligt).

en: Link to Entry
sv: Länk till inlägg

en: A dedicated link to the single entry with customizable text.
sv: En länk till det enskilda inlägget med valbar text.

en: Custom Content
sv: Eget innehåll

en: Insert custom text or HTML.
sv: Infoga text eller HTML.

en: Add Widget
sv: Lägg till Widget

en: Add Field
sv: Lägg till fält

en: "+ %s" or drag existing %ss here.
sv: "+ %s" eller dra existerande hit %s.

en: Search Bar
sv: Sökfält

en: Show Pagination Info
sv: Visa sidindelning

en: Page Links
sv: Sidlänkar

en: This View is configured using the %s View type, which is disabled.
sv: Den här Vyn är konfigurerad med Vytypen %s, som är inaktiverad.

en: The data is not lost; re-activate the associated plugin and the configuration will re-appear.
sv: Data har inte förlorats, återaktivera associerad plugin och konfigurationen visas igen.

en: Enter View name here
sv: Namn på Vyn

en: Add Search Field
sv: Lägg till sökfält

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Ok
sv: OK

en: Error while creating the View for you. Check the settings or contact GravityView support.
sv: Ett fel uppstod när Vyn skapades. Kontrollera inställningarna eller kontakta GravityViews Support.

en: There was an error loading dynamic content.
sv: Ett fel uppstod när dynamiskt innehåll skulle laddas.

en: Error while adding the field. Please try again or contact GravityView support.
sv: Ett fel uppstod när fältet skulle läggas till. Försök igen eller kontakta GravityViews Support.

en: Would you like to remove all fields in this zone? (You are seeing this message because you were holding down the ALT key)
sv: Vill du ta bort alla fält i denna zon? (Du ser detta meddelande för att du höll nere ALT-tangenten)

en: GravityView: Getting Started
sv: GravityView: Kom igång

en: Getting Started
sv: Kom igång

en: Changelog
sv: Ändringslogg

en: Credits
sv: Tack till

en: Welcome to GravityView %s
sv: Välkommen till GravityView %s

en: Thank you for installing GravityView. Beautifully display your Gravity Forms entries.
sv: Tack för att du installerade GravityView. Visa dina Gravity Forms-inlägg på ett snyggt sätt.

en: List of Changes
sv: Lista över ändringar

en: GravityView is brought to you by:
sv: GravityView utvecklas av:

en: Contributors
sv: Medhjälpare

en: Want to contribute?
sv: Vill du bidra?

en: %sYou don't have any active views. Let&rsquo;s go %screate one%s!%s
    
    If you feel like you're lost in space and need help getting started, check out the %sGetting Started%s page.
sv: %sDu har inga aktiva vyer. Låt oss %sskapa en%s!%s
    
    Om du känner dig vilse i pannkakan och behöver hjälp med att sätta igång kan du kolla in %sKom igång-sidan%s.

en: A new form was created for this View: "%s"
sv: Ett nytt formulär skapades för denna Vy: "%s"

en: %sThere are no entries for the new form, so the View will also be empty.%s To start collecting entries, you can add submissions through %sthe preview form%s and also embed the form on a post or page using this code: %s
    
    					You can %sedit the form%s in Gravity Forms and the updated fields will be available here. Don&rsquo;t forget to %scustomize the form settings%s.
sv: %sDet finns inga inlägg för detta formulär så Vyn kommer också att vara tom.%s För att börja samla in inlägg kan du lägga till bidrag via %sförhandsgranskningsformuläret%s och även bädda in formuläret i ett inlägg eller på en sida med denna själ av denna kod: %s
    
    					Du kan %sredigera formuläret%s i Gravity Forms och de uppdaterade fälten kommer att finnas tillgängliga här. Glöm inte att %sredigera formulärsinställningarna%s.

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View updated. %sView on website.%s
sv: Vyn uppdaterad. %sVisa på webbsidan.%s

en: View deleted.
sv: Vyn borttagen.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: View restored to revision from %s
sv: Vyn återställdes från %s

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View published. %sView on website.%s
sv: Vyn publicerad. %sVisa på webbsida.%s

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View saved. %sView on website.%s
sv: Vyn sparad. %sVisa på webbsida.%s

en: View submitted.
sv: Vyn sparad.

note: translators: Date and time the View is scheduled to be published
en: View scheduled for: %1$s.
sv: Vyn schemalagd för: %1$s.

note: translators: Publish box date format, see http:php.net/date
en: M j, Y @ G:i
sv: j/M, Y @ G:i

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View draft updated. %sView on website.%s
sv: Utkastet av Vyn uppdaterat. %sVisa på webbsida.%s

en: This search returned no results.
sv: Sökningen gav inga resultat.

en: No entries match your request.
sv: Inga inlägg matchade din förfrågan.

en: Map It
sv: Karta

en: Email hidden; Javascript is required.
sv: E-post dold; Javascript krävs.

en: Warnings
sv: Varningar

en: Logs
sv: Loggar

en: Dismiss
sv: Avfärda

en: Success
sv: Lyckades

en: Changed entry creator from %s to %s
sv: Ändrade inläggets skapare från %s till %s

en: Change Entry Creator:
sv: Byt inläggets skapare:

en: %sGravityView requires Gravity Forms to be active. %sActivate Gravity Forms%s to use the GravityView plugin.
sv: %sGravityView kräver att Gravity Forms är aktiverat. %sAktivera Gravity Forms%s för att använda GravityView.

en: Potential Conflict
sv: Möjlig konflikt

en: GravityView and Gravity Forms Directory are both active. This may cause problems. If you experience issues, disable the Gravity Forms Directory plugin.
sv: Både GravityView och Gravity Forms Directory är båda aktiva. Detta kan orsaka problem. Om du stöter på några konstigheter bör du inaktivera Gravity Forms Directory,

en: Disapprove
sv: Neka

en: Entry not approved for directory viewing. Click to approve this entry.
sv: Inlägget är inte godkänt för visning. Klicka för att godkänna inlägget.

en: Approved
sv: Godkänd

en: Approve
sv: Godkänn

en: Entry approved for directory viewing. Click to disapprove this entry.
sv: Inlägget godkänt för visning. Klicka för att neka inlägget.

en: You do not have permission to edit this entry.
sv: Du har inte tillåtelse att visa detta inlägg.

en: Delete Entry
sv: Radera inlägg

en: View Details
sv: Vyns detaljer

en: Delete Link Text
sv: Radera länktext

en: Allow the following users to delete the entry:
sv: Låt följande användare radera inlägget:

en: A link to delete the entry. Respects the Delete Entry permissions.
sv: En länk för att radera inlägget. Iakttar rättigheter för radering av inlägg.

en: Delete
sv: Radera

en: The entry does not exist.
sv: Inlägget finns inte

en: Are you sure you want to delete this entry? This cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill radera detta inlägg? Detta kan inte ångras.

en: The link to delete this entry is not valid; it may have expired.
sv: Länken för att radera detta inlägg är inte giltig; den kan ha gått ut.

en: You do not have permission to delete this entry.
sv: Du har inte tillåtelse att radera detta inlägg.

en: You cannot delete the entry; it is already in the trash.
sv: Du kan inte radera detta inlägg; det ligger redan i papperskorgen.

en: There was an error deleting the entry: %s
sv: Ett fel uppstod när inlägget %s skulle raderas

en: The entry was successfully deleted.
sv: Inlägget raderades.

en: A link to edit the entry. Visible based on View settings.
sv: En länk för att redigera inlägget. Finns synlig beroende på Vy-inställningar.

en: Edit Link Text
sv: Redigera textlänk

en: Limiting Edit Access
sv: Begränsa redigeringsmöjligheter

en: Change this setting if you don't want the user who created the entry to be able to edit this field.
sv: Ändra denna inställningarna om du inte vill att användaren som skapade inlägget ska kunna redigera detta fält.

en: Make field editable to:
sv: Gör fältet redigerbart för:

en: Update
sv: Uppdatera

en: Next
sv: Nästa

en: There was a problem with your submission.
sv: Det uppstod ett problem med ditt inlägg.

en: Errors have been highlighted below.
sv: Fel har markerats nedan.

en: Entry Updated. %sReturn to Entry%s
sv: Inlägg uppdaterat. %sÅtergå till inlägg%s

en: You don&rsquo;t have permission to edit this post.
sv: Du har inte tillåtelse att redigera detta inlägg.

en: Maximum number of files reached
sv: Maxgränsen för filer har uppnåtts

en: The link to edit this entry is not valid; it may have expired.
sv: Länken till detta inlägg är ogiltig; visningstiden kan ha löpt ut.

en: You cannot edit the entry; it is in the trash.
sv: Du kan inte redigera detta inlägg eftersom det ligger i papperskorgen.

en: You do not have permission to edit this field.
sv: Du har inte tillåtelse att redigera detta fält

en: Would you like to permanently delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
sv: Vill du radera denna fil permanent? Klicka 'OK' för att bekräfta

en: Ajax error while deleting field.
sv: Ajax-fel uppstod när fältet togs bort.

en: Show Map Link:
sv: Visa Karta-länk

en: Display a "Map It" link below the address
sv: Visa en "Karta"-länk under adressen

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: User Format
sv: Användarformat

en: How should the User information be displayed?
sv: Hur ska användarinformationen visas?

en: User ID # (Example: 426)
sv: Användar-ID % (Exempel: 426)

en: Username (Example: "nostromo")
sv: Användarnamn (Exempel: "nostromo")

en: Display Name (Example: "Ellen Ripley")
sv: Visningsnamn (Exempel: "Ludvig Lindblom")

en: Automatically add paragraphs to content
sv: Lägg till styckesindelning automatiskt

en: Wrap each block of text in an HTML paragraph tag (recommended for text).
sv: Lägg varje textblock inuti en paragraf-tagg (rekommenderat för text).

en: Date
sv: Datum

en: Link the Email Address
sv: Länk till epostadressen

en: Clicking the link will generate a new email.
sv: Ett klick på länken skapar ett nytt epostmeddelande.

en: Email Subject
sv: Ämne

en: Set the default email subject line.
sv: Vält standardtext för ämnesraden.

en: Email Body
sv: Meddelandetext

en: Set the default email content.
sv: Välj standardinnehåll för e-postmeddelandet.

en: Encrypt Email Address
sv: Kryptera e-postadressen

en: Make it harder for spammers to get email addresses from your entries. Email addresses will not be visible with Javascript disabled.
sv: Gör det svårare för spammare att komma åt e-postadresser från dina inlägg. E-postadresser  kommer inte att visas om Javascript är avstängt.

en: Link Text:
sv: Textlänk:

en: Display as a Link:
sv: Visa som länk:

en: Display the uploaded files as links, rather than embedded content.
sv: Visa de uppladdade filerna som länkar istället för inbäddat innehåll.

en: Is Fulfilled
sv: Har uppfyllts

en: Not Fulfilled
sv: Ej uppfyllt

en: Fulfilled
sv: Uppfyllt

en: Payment Amount
sv: Betalningsbelopp

en: Payment Date
sv: Betalningsdatum

en: Payment Method
sv: Betalningsmetod

en: Payment Status
sv: Betalningsstatus

en: Link to URL:
sv: Länk till URL:

en: Display as a link to the Source URL
sv: Visa som en länk till URL-källan

en: Customize the link text. If empty, the link text will be the URL.
sv: Redigera länktexten. Om fältet lämnas tomt blir texten URL:en.

en: Maximum words shown
sv: Max antal ord visas

en: Enter the number of words to be shown. If specified it truncates the text. Leave it blank if you want to show the full text.
sv: Ange det antal ord som skall visas innan texten klipps. Lämna tomt för att visa hela texten.

en: Transaction ID
sv: Transaktions-ID

en: Transaction Type
sv: Transaktionstyp

en: Shorten Link Display
sv: Förkorta länken

en: Only show the domain for a URL instead of the whole link.
sv: Visa endast URL:ens domän istället för hela länken.

en: Don&rsquo;t show the full URL, only show the domain.
sv: Visa inte hela URL:en utan endast domänen.

en: Open link in the same window?
sv: Öppna länk i samma fönster?

en: Link to the post
sv: Länk till inlägget

en: Link to the post created by the entry.
sv: Länk till posten där inlägget skapades.

en: Link to the category or tag
sv: Länk till kategori eller tagg

en: Link to the current category or tag. "Link to single entry" must be unchecked.
sv: Länk till nuvarande kategori eller tagg. "Länk till enskilt inlägg" får inte vara ikryssad.

en: Use the live post data
sv: Använd livedata från inlägget

en: Instead of using the entry data, instead use the current post data.
sv: Använd aktuell inläggsdata istället för postdata.

en: Override Date Format
sv: Åsidosätt datumformat

en: Define how the date is displayed (using %sthe PHP date format%s)
sv: Definiera hur datumet ska visas (genom att använda %sPHP datumformat%s)

en: Business Data
sv: Företagsdata

en: Display business information in a table.
sv: Visa företagsinformation i tabell.

en: Business Listings
sv: Företagslista

en: Display business profiles.
sv: Lista företagsprofiler

en: Edit Table
sv: Redigera tabell

en: Display items in a table view.
sv: Visar inlägg i tabell.

en: Visible Edit Fields
sv: Synliga redigeringsfält

en: Display items in a listing view.
sv: Visa inlägg i listningsvy

en: Link to single entry
sv: Länk till enskilt inlägg

en: Listing Title
sv: Titel för listningsvy

en: Subheading
sv: Underrubrik

en: Image
sv: Bild

en: Other Fields
sv: Andra fält

en: Footer Left
sv: Till vänster i sidfoten

en: Footer Right
sv: Till höger i sidfoten

en: Visible Table Columns
sv: Synliga tabellkolumner

en: Each field will be displayed as a column in the table.
sv: Varje fält visas som en kolumn i tabellen.

en: Event Listings
sv: Händelserapport

en: Present a list of your events.
sv: Publicera en lista över dina event

en: Issue Tracker
sv: Bugg-lista

en: Manage issues and their statuses.
sv: Hantera buggar och deras status

en: Job Board
sv: Platsanonser

en: Post available jobs in a simple job board.
sv: Lista lediga tjänster som platsannonser

en: People Profiles
sv: Personprofiler

en: List people with individual profiles.
sv: Lista personer med individuella profiler

en: Resume Board
sv: Jobbsökare

en: Allow job-seekers to post their resumes.
sv: Låt arbetssökande lägga upp sina CV.

en: Staff Profiles
sv: Antällda

en: List members of your team.
sv: Lista dina anställda.

en: Website Showcase
sv: Webbsideportfolio

en: Feature submitted websites with screenshots.
sv: Visa webbsidor med skärmdumpar.

en: Enter text or HTML. Also supports shortcodes.
sv: Skriv in text eller HTML. Stödjer även kortkoder.

en: Links to multiple pages of results.
sv: Länkar till flera resultatsidor.

en: Show each page number
sv: Visa varje sidnummer

en: Show every page number instead of summary (eg: 1 2 3 ... 8 »)
sv: Vi länk till varje sidnummer istället för sammanfattning (typ: 1 2 3 ... 8 »)

en: Summary of the number of visible entries out of the total results.
sv: Summan av visade inlägg ur det totala antalet inlägg.

en: Displaying %1$s - %2$s of %3$s
sv: Visar %1$s - %2$s av %3$s

en: Search form for searching entries.
sv: Sökfält för att söka inlägg.

en: Search Layout
sv: Sök layout

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Select (multiple values)
sv: Välj (flera värden)

en: Radio
sv: Alternativ

en: Links
sv: Länkar

en: No search fields configured yet.
sv: Inga sökfält har konfigurerats ännu.

en: Input Type
sv: Inmatningstyp

en: Search Everything
sv: Sök allt

en: Entry Creator
sv: Inläggets skapare

en: Search Entries:
sv: Sök bland inlägg:

en: Filter by date:
sv: Filtrera på datum:

en: Entry ID:
sv: Inläggs-ID:

en: Show a different month
sv: Visa en annan månad

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Show only:
sv: Visa endast:

en: Search
sv: Sök

en: Title:
sv: Titel:

[ctx: Post Type General Name]
en: Views
sv: Vyer

[ctx: Post Type Singular Name]
en: View
sv: Vy

[ctx: Menu name]
en: Views
sv: Vyer

[ctx: View Item]
en: View
sv: Vy

[ctx: Label in field picker for empty label]
en: Field #%s (No Label)
sv: Fält #%s (Ingen etikett)

[ctx: Debugging output data is empty.]
en: Empty
sv: Tom

[ctx: First parameter: Success or error of the action. Second: User ID number]
en: %s: Assigned User ID #%d as the entry creator.
sv: %s: tilldelade användar-ID #%d positionen inläggsskapare

[ctx: To show that the entry was unassigned from an actual user to no user.]
en: No User
sv: Ingen användare

[ctx: No user assigned to the entry]
en: No User
sv: Ingen användare

[ctx: User capability]
en: Entry Creator
sv: Inläggets skapare

[ctx: Close calendar]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: Previous month in calendar]
en: Prev
sv: Föregående

[ctx: Next month in calendar]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: Today in calendar]
en: Today
sv: Idag

[ctx: Week in calendar]
en: Week
sv: Vecka

[ctx: %s is the current Quiz field type ("Letter" or "Pass/Fail")]
en: %s grading is disabled for this form. %sChange the setting%s
sv: %s gradering är inaktiverat för det här formuläret. %sÄndra inställningen%s

[ctx: Post Image field title heading]
en: Title:
sv: Titel:

[ctx: Post Image field caption heading]
en: Caption:
sv: Ettiket:

[ctx: Post Image field description heading]
en: Description:
sv: Beskrivning:
