GravityView 2.8.1 - en to ro_RO translation catalogue (199 entries)

en: Could not activate the %s Extension; GravityView is not active.
ro_RO: Nu se poate activa Extensia %s; GravityView nu este activat.

en: The %s Extension requires GravityView Version %s or newer.
ro_RO: Extensia %s necesită Versiunea GravityView %s sau mai recentă.

en: Disapproved the Entry for GravityView
ro_RO: Înregistrare pentru GravityView Respinsă

en: Approved the Entry for GravityView
ro_RO: Înregistrare pentru GravityView Aprobată

en: Single Entry
ro_RO: O singură Înregistrare

en: Multiple Entries
ro_RO: Înregistrări Multiple

en: GravityView Settings
ro_RO: Configurări GravityView

en: Settings
ro_RO: Configurări

en: License Key
ro_RO: Cheia de Licență

en: Support Email
ro_RO: Email pentru Suport

en: In order to provide responses to your support requests, please provide your email address.
ro_RO: Pentru a primi răspunsuri la solicitările tale de asistență, te rugăm să ne furnizezi adresa ta de email.

en: No-Conflict Mode
ro_RO: Modul Fără-Conflict

en: Set this to ON to prevent extraneous scripts and styles from being printed on GravityView admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
ro_RO: Stabilește aceasta ca PORNIT pentru a preveni ca scripturile și stilurile străine, să fie tipărite pe paginile de administrare GravityView, reducând astfel conflictele cu alte module sau teme.

en: View ID
ro_RO: ID Vizualizare

en: Number of entries per page
ro_RO: Numărul de înregistrări de afișat pe pagină

en: Enable lightbox for images
ro_RO: Activează lightbox pentru imagini

en: Show only approved entries
ro_RO: Afișează doar înregistrările aprobate

en: Hide empty fields
ro_RO: Ascunde câmpurile goale

en: Feeds
ro_RO: Fluxuri

en: Sort by field
ro_RO: Sortează după câmp

en: Default
ro_RO: Implicit

en: Date Created
ro_RO: Data creării

en: Sort direction
ro_RO: Direcția de Sortare

en: Filter by Start Date
ro_RO: Filtrare după Data Începerii

en: Show entries submitted after this date. Supports relative dates, such as "-1 week" or "-1 month".
ro_RO: Afișează înregistrările transmise după această dată. Sunt suportate datele relative, precum "-1 săptămână" ori "-1 lună".

en: Filter by End Date
ro_RO: Filtrare după Data Finalizării

en: Show entries submitted before this date. Supports relative dates, such as "now" or "-3 days".
ro_RO: Afișează înregistrările transmise până în această dată. Sunt suportate datele relative, precum "acum" ori "-3 zile".

en: CSS Class
ro_RO: Clasă CSS:

en: Single Entry Title
ro_RO: Titlu pentru O Înregistrare

en: When viewing a single entry, change the title of the page to this setting. Otherwise, the title will not change between the Multiple Entries and Single Entry views.
ro_RO: Când vizualizezi o singură înregistrare, schimbă titlul paginii cu această configurare. Altfel, titlul nu se va schimba în funcție de vizualizările de Înregistrări Multiple sau Unice

en: Back Link Label
ro_RO: Etichetă Legătură Inversă

en: The text of the link that returns to the multiple entries view.
ro_RO: Textul legăturii ce returnează către vizualizarea înregistrărilor multiple.

en: &larr; Go back
ro_RO: &larr; Înapoi

en: Parent View:
ro_RO: Vizualizare Sursă:

en: All Views
ro_RO: Toate Vizualizările

en: Add New View
ro_RO: Adaugă o Vizualizare Nouă

en: New View
ro_RO: Vizualizare nouă

en: Edit View
ro_RO: Editare Vizualizare

en: Update View
ro_RO: Actualizare Vizualizare

en: Search Views
ro_RO: Căutare Vizualizări

en: No Views found in Trash
ro_RO: Nici o Vizualizare găsită la Gunoi

en: view
ro_RO: vizualizare

en: Create views based on a Gravity Forms form
ro_RO: Creează vizualizări pe baza formularului Gravity Forms

en: Custom CSS Class:
ro_RO: Clasă CSS Personalizată:

en: Top
ro_RO: Sus

en: Left
ro_RO: Stânga

en: Right
ro_RO: Dreapta

en: Type: %s
ro_RO: Tip: %s

en: Configure %s Settings
ro_RO: Configurări Setări %s

en: Remove %s
ro_RO: Elimină %s

en: Show Label
ro_RO: Afișează Eticheta

en: Custom Label:
ro_RO: Etichetă Personalizată:

en: This class will be added to the field container
ro_RO: Această clasă va fi adăugată în conținutul câmpului.

en: Make visible only to logged-in users?
ro_RO: O faci vizibilă numai pentru utilizatorii autentificați?

en: Make visible for:
ro_RO: Fă-o vizibilă pentru:

en: Any Logged-In User
ro_RO: Orice utilizator autentificat

en: Author Or Higher
ro_RO: Autor sau superior

en: Editor Or Higher
ro_RO: Editor sau superior

en: Options: %s
ro_RO: Opțiuni: %s

en: Edit
ro_RO: Editare

en: Choose a View Type
ro_RO: Alege un Tip de Vizualizare

en: View Configuration
ro_RO: Configurare Vizualizare

en: View Settings
ro_RO: Configurări Vizualizare

en: Data Source
ro_RO: Sursă de Date

en: Where would you like the data to come from for this View?
ro_RO: De unde dorești să primești datele pentru această Vizualizare?

en: or use an existing form
ro_RO: sau folosește un formular existent

en: list of forms
ro_RO: lista de formulare

en: Switch View
ro_RO: Comutare Vizualizare

en: Attention
ro_RO: Atenție

en: GravityView requires Javascript to be enabled.
ro_RO: GravityView necesită ca JavaScript să fie activată.

en: Buy Now
ro_RO: Cumpără acum

en: Select
ro_RO: Selectare

en: Above Entries Widgets
ro_RO: Widgets deasupra Înregistrărilor

en: These widgets will be shown above entries.
ro_RO: Aceste miniaplicații-widget vor fi afișate deasupra înregistrărilor.

en: Entries Fields
ro_RO: Câmpuri Înregistrări

en: These fields will be shown for each entry.
ro_RO: Aceste câmpuri vor fi afișate pentru fiecare înregistrare.

en: Below Entries Widgets
ro_RO: Widgets sub Înregistrări

en: These widgets will be shown below entries.
ro_RO: Aceste miniaplicații-widget vor fi afișate sub înregistrări.

en: Close
ro_RO: Închide

en: These fields will be shown in Single Entry view.
ro_RO: Aceste câmpuri vor fi afișate pentru O Singură Înregistrare.

en: Insert View
ro_RO: Inserează Vizualizare

en: Add View
ro_RO: Adaugă Vizualizare

en: Embed a View
ro_RO: Încastrați o Vizualizare

en: Select a View
ro_RO: Selectează o Vizualizare

en: &mdash; Select a View to Insert &mdash;
ro_RO: &mdash; Selectați o Vizualizare pentru a Introduce &mdash;

en: (no title)
ro_RO: (fără titlu)

en: Cancel
ro_RO: Anulare

en: Loading&hellip;
ro_RO: Încărcare date&hellip;

en: Please select a View
ro_RO: Te rugăm să selectezi o Vizualizare

en: Approved? (Admin-only)
ro_RO: Aprobată? (Numai-Administrator)

en: Approved?
ro_RO: Aprobată?

en: %d entries
ro_RO: %d înregistrări

en: 1 entry
ro_RO: 1 înregistrare

en: %s approved.
ro_RO: %s aprobate.

en: %s disapproved.
ro_RO: %s respinse.

en: Show entry in directory view?
ro_RO: Afișează înregistrarea în vizualizare director?

en: Inactive
ro_RO: Inactiv

en: Active
ro_RO: Activ

en: Not connected.
ro_RO: Neconectat.

en: The connected form can not be found; it may no longer exist.
ro_RO: Formularul conectat nu poate fi găsit; este posibil să nu mai existe.

en: Edit Form
ro_RO: Editare Formular

en: Preview Form
ro_RO: Previzualizare Formular

en: Entry ID
ro_RO: ID Înregistrare

en: Entry Date
ro_RO: Dată Înregistrare

en: Source URL
ro_RO: URL Sursă

en: User IP
ro_RO: IP Utilizator

en: User
ro_RO: Utilizator

en: Link to Entry
ro_RO: Legătură către Înregistrare

en: Add Widget
ro_RO: Adăugă Widget

en: Add Field
ro_RO: Adaugă Câmp

en: "+ %s" or drag existing %ss here.
ro_RO: "+ %s" sau trage aici %ss existent.

en: Show Pagination Info
ro_RO: Afișează Informațiile de Paginație

en: Enter View name here
ro_RO: Introdu aici numele Vizualizarii

en: Continue
ro_RO: Continuă

en: Error while creating the View for you. Check the settings or contact GravityView support.
ro_RO: Eroare la crearea Vizualizării pentru tine. Verifică configurările sau contactează asistența GravityView.

en: GravityView: Getting Started
ro_RO: GravityView: Introducere

en: Getting Started
ro_RO: Noțiuni de bază

en: Credits
ro_RO: Creditări

en: Welcome to GravityView %s
ro_RO: Bun venit la GravityForms %s

en: Thank you for installing GravityView. Beautifully display your Gravity Forms entries.
ro_RO: Îți mulțumim pentru Instalarea GravityView. Îți afișează frumos înregistrările tale Gravity Forms.

en: GravityView is brought to you by:
ro_RO: Gravity Forms vă este adus de către:

en: Contributors
ro_RO: Contribuitori:

en: Want to contribute?
ro_RO: Dorești să contribui?

en: %sYou don't have any active views. Let&rsquo;s go %screate one%s!%s
    
    If you feel like you're lost in space and need help getting started, check out the %sGetting Started%s page.
ro_RO: %sYou nu ai nici o vizualizare activă. Hai să mergem la %screate una%s!%s
    
    Dacă te simți pierdut în spațiu și ai nevoie de ajutori pentru a începe, poți consulta pagina de %sGetting Pornire%s.

en: Support
ro_RO: Asistență

en: A new form was created for this View: "%s"
ro_RO: Îți mulțumim pentru Instalarea GravityView. Îți afișează frumos înregistrările tale Gravity Forms.

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View updated. %sView on website.%s
ro_RO: Vizualizare actualizată. %sView pe site.%s

en: View deleted.
ro_RO: Vizualizarea a fost ștearsă.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: View restored to revision from %s
ro_RO: Vizualizare restaurată, pentru revizuire, din %s

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View published. %sView on website.%s
ro_RO: Vizualizare publicată. %sView pe site.%s

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View saved. %sView on website.%s
ro_RO: Vizualizare salvată. %sView pe site.%s

en: View submitted.
ro_RO: Vizualizare trimisă.

note: translators: Date and time the View is scheduled to be published
en: View scheduled for: %1$s.
ro_RO: Vizualizare programată pentru: %1$s.

note: translators: Publish box date format, see http:php.net/date
en: M j, Y @ G:i
ro_RO: j F Y G:i

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View draft updated. %sView on website.%s
ro_RO: Schița  de Vizualizare a fost actualizată. %sView pe site.%s

en: This search returned no results.
ro_RO: Această căutare nu a returnat nici un rezultat.

en: No entries match your request.
ro_RO: Nici o înregistrare nu se potrivește solicitării tale.

en: %sGravityView requires Gravity Forms to be active. %sActivate Gravity Forms%s to use the GravityView plugin.
ro_RO: %sGravityView necesită ca Gravity Forms să fie activ. %sActivate Gravity Forms%s pentru a utiliza modulul GravityView.

en: Disapprove
ro_RO: Respinge

en: Entry not approved for directory viewing. Click to approve this entry.
ro_RO: Înregistrare neaprobată pentru vizualizarea directorului. Apasă pentru a aproba această înregistrare.

en: Approved
ro_RO: Aprobată

en: Approve
ro_RO: Aprobă

en: Entry approved for directory viewing. Click to disapprove this entry.
ro_RO: Înregistrare aprobată pentru vizualizarea directorului. Apasă pentru a respinge această înregistrare.

en: View Details
ro_RO: Vizualizează Detaliile

en: Delete
ro_RO: Șterge

en: Created By
ro_RO: Creat De

en: User Format
ro_RO: Format Utilizator

en: How should the User information be displayed?
ro_RO: Cum ar trebui să fie afișate informațiile despre Utilizator?

en: User ID # (Example: 426)
ro_RO: ID utilizator # (Exemplu: 426)

en: Username (Example: "nostromo")
ro_RO: Utilizator (Exemplu: "nostromo")

en: Display Name (Example: "Ellen Ripley")
ro_RO: Nume Afișat (Exemplu: "Ellen Ripley")

en: Description
ro_RO: Descriere

en: Phone
ro_RO: Telefon

en: Website
ro_RO: Site Web

en: Override Date Format
ro_RO: Înlocuire Format Dată

en: Define how the date is displayed (using %sthe PHP date format%s)
ro_RO: Definește cum se va afișa data (folosind %sthe formatul de dată PHP%s)

en: Business Data
ro_RO: Date Business

en: Display business information in a table.
ro_RO: Afișează informațiile business într-un tabel

en: Business Listings
ro_RO: Listări Business

en: Display business profiles.
ro_RO: Afișează profile business.

en: Display items in a table view.
ro_RO: Afișează elementele sub formă de tabel.

en: Display items in a listing view.
ro_RO: Afișează elementele sub formă de listă.

en: Link to single entry
ro_RO: Legătură cu o singură înregistrare

en: Listing Title
ro_RO: Titlu Listare

en: Subheading
ro_RO: Subtitlu

en: Image
ro_RO: Imagine

en: Footer Left
ro_RO: Subsol Stânga

en: Footer Right
ro_RO: Subsol Dreapta

en: Visible Table Columns
ro_RO: Coloane Vizibile Tabel

en: Event Listings
ro_RO: Listări Eveniment

en: Present a list of your events.
ro_RO: Prezintă o listă a evenimentelor tale

en: Issue Tracker
ro_RO: Instrument Urmărire Probleme

en: Manage issues and their statuses.
ro_RO: Gestionează problemele și statusul lor.

en: Job Board
ro_RO: Panou Angajări

en: Post available jobs in a simple job board.
ro_RO: Postează slujbele disponibile într-un panou simplu

en: People Profiles
ro_RO: Profile Persoane

en: List people with individual profiles.
ro_RO: Listează persoane cu profile individuale.

en: Resume Board
ro_RO: Panou CV

en: Allow job-seekers to post their resumes.
ro_RO: Permite celor care își caută o slujbă, să își posteze CV-urile

en: Staff Profiles
ro_RO: Profile Echipă

en: List members of your team.
ro_RO: Listează membrii echipei tale

en: Website Showcase
ro_RO: Prezentare Site Web

en: Feature submitted websites with screenshots.
ro_RO: Site-urile recomandate transmise alături de capturile lor de ecran.

en: Show each page number
ro_RO: Afișează numărul fiecărei pagini

en: Show every page number instead of summary (eg: 1 2 3 ... 8 »)
ro_RO: Afișează numărul fiecărei pagini, în locul sumarului (ex.: 1 2 3 ... 8 »)

en: Displaying %1$s - %2$s of %3$s
ro_RO: Se afișează %1$s - %2$s din %3$s

en: Search Entries:
ro_RO: Caută Înregistrări:

en: Filter by date:
ro_RO: Filtrare după dată:

en: Start date
ro_RO: Dată de început

en: End date
ro_RO: Data de finalizare

en: Search
ro_RO: Caută

[ctx: Setting: Enable or Disable]
en: Enable
ro_RO: Activează

[ctx: Post Type General Name]
en: Views
ro_RO: Afișări

[ctx: Post Type Singular Name]
en: View
ro_RO: Vizualizare

[ctx: Menu name]
en: Views
ro_RO: Afișări

[ctx: View Item]
en: View
ro_RO: Vizualizare

[ctx: all dropdown items]
en: All
ro_RO: Tot

[ctx: no dropdown items]
en: None
ro_RO: Nimic

[ctx: Close calendar]
en: Close
ro_RO: Închide
