GravityView 2.8.1 - en to pt_BR translation catalogue (697 entries)

en: Could not activate the %s Extension; GravityView is not active.
pt_BR: Não foi possível ativar a extensão %s; O GravityView não está ativo.

en: The %s Extension requires GravityView Version %s or newer.
pt_BR: A extensão %s requer a versão %s do GravityView ou uma mais nova.

en: The %s Extension requires PHP Version %s or newer. Please ask your host to upgrade your server's PHP.
pt_BR: A extensão %s requer a versão %s do PHP ou uma mais nova. Peça ao seu host para fazer o upgrade no seu servidor.

en: License Details:
pt_BR: Detalhes da licença:

en: Access your GravityView account
pt_BR: Acesse sua conta do GravityView

en: This development site does not count toward license activation limits
pt_BR: Este site em desenvolvimento não conta para o limite de ativações

en: License level: %s
pt_BR: Nível de licença: %s

en: Activations: %d of %s sites
pt_BR: Ativados %s de %s sites

en: Renew on: %s
pt_BR: Renovar em: %s

en: Upgrades available:
pt_BR: Upgrades disponíveis:

en: Get access to Extensions
pt_BR: Obtenha acesso as extensões

en: Get access to Entry Importer and other Premium plugins
pt_BR: Obtenha acesso ao Importador de Entradas e outros plugins Premium

en: There was an error processing the request.
pt_BR: Ocorreu um erro ao processar esta requisição.

en: Could not deactivate the license. The license key you attempted to deactivate may not be active or valid.
pt_BR: Não foi possível desativar esta licença. A chave da licença ao qual você tentou desativar talvez não esteja ativo ou válido.

en: The license key is valid, but it has not been activated for this site.
pt_BR: A chave de licença é válida, mas não foi ativada para este site.

en: Invalid: this license has reached its activation limit.
pt_BR: Inválida: esta licença atingiu o limite de ativações.

en: You can manage license activations %son your GravityView account page%s.
pt_BR: Você pode gerenciar as ativações da licença na sua %conta do GravityView%s.

en: The license has been deactivated.
pt_BR: A licença foi desativada.

en: The license key is valid and active.
pt_BR: A chave de licença está válida e ativa.

en: The license key entered is invalid.
pt_BR: A chave de licença digitada é inválida.

en: Invalid license key.
pt_BR: Chave de licença inválida.

en: This license key has been revoked.
pt_BR: Esta chave de licença foi desativada.

en: This license key has expired. %sRenew your license on the GravityView website%s to receive updates and support.
pt_BR: Esta chave de licença expirou. %Renove sua licença no site do GravityView%s para obter atualizações e suporte.

en: You don't have the ability to edit plugin settings.
pt_BR: Você não possui a habilidade de editar configurações do plugin.

en: Verifying license&hellip;
pt_BR: Verificando a licença

en: Activate License
pt_BR: Ativar licença

en: Deactivate License
pt_BR: Desativar licença

en: Verify License
pt_BR: Verificar licença

en: Deactivating license&hellip;
pt_BR: Desativando licença

en: Check License
pt_BR: Verificando licença

en: You are not allowed to view this content.
pt_BR: Você não tem permissão para visualizar este conteúdo.

en: Embed Entry %d
pt_BR: Entrada anexa %d

en: This entry will be displayed as it is configured in View %d
pt_BR: Esta entrada será mostrada da forma configurada na Visualização %d

en: This will look better when it is embedded.
pt_BR: Isto irá funcionar melhor se você anexar a uma página.

en: Styles don't get loaded when being previewed, so the content below will look strange. Don't be concerned!
pt_BR: Os estilos não são carregados enquanto você estiver vendo um preview, por isto o conteúdo abaixo poderá parecer estranho. Não fique preocupado!

en: Disapproved the Entry for GravityView
pt_BR: Rejeitar entrada para Gravity View

en: Approved the Entry for GravityView
pt_BR: Entrada aprovada para GravityView

en: You can only see this message because you are able to edit this View.
pt_BR: Você só pode ver esta mensagem porque você esta habilitado a editar esta Visualização.

en: Edit Entry
pt_BR: Editar

en: Single Entry
pt_BR: Entrada única

en: Multiple Entries
pt_BR: Várias entradas

en: Add fields to %s
pt_BR: Adicionar campo a %s

en: GravityView Settings
pt_BR: Opções do GravityView

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: If you delete then re-install GravityView, it will be like installing GravityView for the first time.
pt_BR: Se você apagar e depois reinstalar o GravityView, será como se você tivesse instalado o GravityView pela primeira vez.

en: Delete all Views, GravityView entry approval status, GravityView-generated entry notes (including approval and entry creator changes), and GravityView plugin settings.
pt_BR: Apaga todas as Visualizações, status de aprovações de entradas, notas em entradas geradas pelo GravityView (incluindo modificações de aprovação e mudanças de criador), e as configurações do plugin GravityView.

en: I am going to continue using GravityView
pt_BR: Eu irei continuar usando o GravityView

en: I no longer need GravityView
pt_BR: Eu não mais preciso do GravityView

en: The plugin doesn't work
pt_BR: O plugin não funciona

en: I found a better plugin
pt_BR: Encontrei um plugin melhor

en: What plugin you are using, and why?
pt_BR: Qual plugin você está usando e porquê?

en: Other
pt_BR: Outro

en: There was an error sharing your feedback. Sorry! Please email us at support@gravityview.co
pt_BR: Ocorreu um erro ao compartilhar o seu feedback. Perdoe-nos! Por favor, envie nos um email para support@gravityview.co

en: Why did you uninstall GravityView?
pt_BR: Por quê você desinstalou o GravityView?

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Please share your thoughts about GravityView
pt_BR: Compartilhe sua opinião sobre o GravityView

en: How likely are you to recommend GravityView?
pt_BR: Quão provável é de você recomendar o GravityView?

en: Please follow up with me about my feedback
pt_BR: Entre em contato comigo sobre o meu feedback

en: Send Us Your Feedback
pt_BR: Envie-nos seu feedback

en: Thank you for using GravityView!
pt_BR: Obrigado por usar o GravityView!

en: Your feedback helps us improve GravityView. If you have any questions or comments, email us: support@gravityview.co
pt_BR: O seu feedback nos ajuda a melhorar o GravityView. Se você tiver quaisquer dúvidas ou comentários, nos envie um email para support@gravityview.co

en: Delete all GravityView content and settings
pt_BR: Apagar todas as configurações e conteúdo do GravityView

en: Uninstall %s
pt_BR: Desinstalar %s

en: Update Settings
pt_BR: Atualizar opções

en: Your GravityView license %s. This means you&rsquo;re missing out on updates and support! %sActivate your license%s or %sget a license here%s.
pt_BR: A sua licença do GravityView %s. Isto significa que você está perdendo atualizações do plugin e suporte! %sAtive a sua licença%s ou %scompre uma aqui%s.

en: Inactive License
pt_BR: Licença inativa

en: Expired License
pt_BR: Licença expirada

en: Invalid License
pt_BR: Licença inválida

en: is invalid
pt_BR: esta inválida

en: is inactive
pt_BR: esta inativa

en: Activate your license key below.
pt_BR: Ative sua licença abaixo.

en: has not been activated
pt_BR: não foi ativada

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: License Key
pt_BR: Chave de licença

en: Enter the license key that was sent to you on purchase. This enables plugin updates &amp; support.
pt_BR: Digite a chave de licença que lhe foi enviada durante a compra. Isto irá habilitar as atualizações e suporte.

en: Support Email
pt_BR: Email de suporte

en: In order to provide responses to your support requests, please provide your email address.
pt_BR: Para que possamos lhe responder, informe um endereço de email.

en: Show Support Port?
pt_BR: Mostrar o ícone de suporte?

en: The Support Port looks like this.
pt_BR: O ícone de suporte se parece com isto.

en: The Support Port provides quick access to how-to articles and tutorials. For administrators, it also makes it easy to contact support.
pt_BR: O ícone de suporte provém um acesso rápido aos artigos e tutoriais. Para os administradores tornar fácil contatar o suporte.

en: Show the Support Port on GravityView pages?
pt_BR: Mostrar o ícone e suporte nas páginas do GravityView?

en: No-Conflict Mode
pt_BR: Modo sem conflito

en: Set this to ON to prevent extraneous scripts and styles from being printed on GravityView admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
pt_BR: Ligue esta opção para prevenir que scripts e estilos CSS de terceiros não sejam inseridos nas páginas de administração do GravityView, reduzindo assim conflitos com outros plugins e temas.

en: If your Edit View tabs are ugly, enable this setting.
pt_BR: Se suas abas de edição da Visualização estão feias, habilite esta opção.

en: You are running GravityView version %s
pt_BR: Você está rodando a versão %s do GravityView

en: The license key you entered has been saved, but not activated. Please activate the license.
pt_BR: A licença que você inseriu foi salva, mas não ativada. Ative a sua licença.

en: View ID
pt_BR: ID Visualização

en: Number of entries per page
pt_BR: Número de entradas por página

en: Enable lightbox for images
pt_BR: Ativar lightbox para imagens

en: Show only approved entries
pt_BR: Mostrar somente as entradas aprovados

en: Show all entries to administrators
pt_BR: Mostrar todas as entradas para os administradores

en: Administrators will be able to see entries with any approval status.
pt_BR: Administradores poderão ver todas as entradas com qualquer status de aprovação.

en: Logged-out visitors and non-administrators will only see approved entries, while administrators will see entries with all statuses. This makes it easier for administrators to moderate entries from a View.
pt_BR: Visitantes não-logados e não-administradores somente verão entradas aprovadas, enquanto administradores verão entradas com qualquer status. Isto torna fácil a moderação de entradas para a Visualização.

en: Hide View data until search is performed
pt_BR: Esconder visualização os dados até que pesquisa é realizada

en: When enabled it will only show any View entries after a search is performed.
pt_BR: Quando ativado ele só irá mostrar qualquer visão entradas depois de uma pesquisa é realizada.

en: Hide empty fields
pt_BR: Ocultar campos vazios

en: Allow User Edit
pt_BR: Permitir Editar Usuário

en: Allow logged-in users to edit entries they created.
pt_BR: Permitir que os usuários registrados editar entradas que eles criaram.

en: Display "Edit Entry" fields to non-administrator users if they created the entry. Edit Entry fields will always be displayed to site administrators.
pt_BR: Exibir campos "Editar Entrada" para os usuários que não são administradores se eles criaram a entrada. Editar campos de entrada sempre será exibido para os administradores do site.

en: Allow User Delete
pt_BR: Permitir que o usuário Apague

en: Allow logged-in users to delete entries they created.
pt_BR: Permitir que os usuários registrados para excluir entradas que eles criaram.

en: Display "Delete Entry" fields to non-administrator users if they created the entry. Delete Entry fields will always be displayed to site administrators.
pt_BR: Exibir "Excluir" campos de entrada para usuários não-administradores se eles criaram a entrada. Campos de apagar a entrada sempre será exibido para os administradores do site.

en: Sort by field
pt_BR: Ordenar por campo

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Date Created
pt_BR: Data Criada

en: Sort direction
pt_BR: Ordenar direção

en: Enable sorting by column
pt_BR: Ativar a classificação por coluna

en: Column Sorting
pt_BR: Ordenar por coluna

en: Filter by Start Date
pt_BR: Filtrar por Data de Início

en: Show entries submitted after this date. Supports relative dates, such as "-1 week" or "-1 month".
pt_BR: Mostrar trabalhos enviados após esta data. Suporta datas relativas, como "-1 semana" ou "-1 mês".

en: Filter by End Date
pt_BR: Filtrar por Data de Fim

en: Show entries submitted before this date. Supports relative dates, such as "now" or "-3 days".
pt_BR: Mostrar entradas apresentado antes dessa data. Suporta datas relativas, como "agora" ou "-3 dias".

en: CSS Class
pt_BR: CSS Classe

en: CSS class to add to the wrapping HTML container.
pt_BR: Classe CSS para adicionar ao container HTML.

en: Search Value
pt_BR: Pesquisa Preço

en: Define a default search value for the View
pt_BR: Defina um valor de busca padrão para a visualização

en: Search Field
pt_BR: campo de pesquisa

en: If Search Value is set, you can define a specific field to search in. Otherwise, all fields will be searched.
pt_BR: Se Pesquisa valor é definida, você pode definir um campo específico de pesquisa. Caso contrário, todos os campos serão pesquisados.

en: Single Entry Title
pt_BR: Título de entrada único

en: When viewing a single entry, change the title of the page to this setting. Otherwise, the title will not change between the Multiple Entries and Single Entry views.
pt_BR: Ao visualizar uma única entrada, altere o título da página para essa configuração. Caso contrário, o título não vai mudar entre as várias entradas e vista única entrada.

en: Back Link Label
pt_BR: Etiqueta para o link de retorno

en: The text of the link that returns to the multiple entries view.
pt_BR: O texto do link que retorna à vista múltiplas entradas.

en: &larr; Go back
pt_BR: &larr; Volte

en: Prevent Direct Access
pt_BR: Impedir o acesso direto

en: Only allow access to this View when embedded using the shortcode.
pt_BR: Apenas permitir o acesso a essa visão quando incorporado usando o shortcode.

en: Parent View:
pt_BR: Visualização mãe:

en: All Views
pt_BR: Todas as Visualizações

en: Add New View
pt_BR: Adicionar nova Visualização

en: New View
pt_BR: Nova Visualização

en: Edit View
pt_BR: Editar Visualização

en: Update View
pt_BR: Atualizar Visualização

en: Search Views
pt_BR: Procurar Visualizações

en: No Views found in Trash
pt_BR: Nenhuma Visualização na lixeira

en: Filter Views list
pt_BR: Filtrar a lista de Visualizações

en: Views list navigation
pt_BR: Navegação em lista da Visualizações

en: Views list
pt_BR: Lista de Visualizações

en: See Views
pt_BR: Ver Visualizações

en: View Attributes
pt_BR: Ver atributos

en: view
pt_BR: visualizar

en: Create views based on a Gravity Forms form
pt_BR: Criar Visualizações baseadas em um formulário do Gravity Forms

en: Custom CSS Class:
pt_BR: Classe CSS personalizada

en: This class will be added to the widget container
pt_BR: Esta classe será adicionada ao widget contâiner

en: Top
pt_BR: Em cima

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Right
pt_BR: Direita

en: No Views found.
pt_BR: Nenhuma Visualização encontrada.

en: You do not have permission to install plugin updates
pt_BR: Você não possui permissão para atualizar plugins

en: Error
pt_BR: Erro

en: %sGravityView requires PHP Version %s or newer.%s 
    
    You're using Version %s. Please ask your host to upgrade your server's PHP.
pt_BR: %sO GravityView requer a versão do PHP %s ou mais nova.%s
    
    Você está usando a versão %s. Peça ao seu host para fazer o upgrade da versão do seu PHP.

en: Type: %s
pt_BR: Tipo: %s

en: Field ID: %s
pt_BR: ID do Campo: %s

en: Admin Label: %s
pt_BR: Etiqueta do Administrador: %s

en: Configure %s Settings
pt_BR: Ajustar %s Configurações

en: Remove %s
pt_BR: Remover %s

en: This field links to the Single Entry
pt_BR: Este campo é um link para a entrada única

en: GravityView Support
pt_BR: Suporte do GravityView

en: Search GravityView Docs
pt_BR: Procurar na ajuda do GravityView

en: Your search timed out. Please double-check your internet connection and try again.
pt_BR: Sua busca expirou. Por favor, verifique sua conexão com a internet e tente novamente.

en: Contact Support
pt_BR: Entre em contato com o suporte

en: Attach a screenshot or file
pt_BR: Anexar uma imagem ou arquivo

en: The maximum file size is 10 MB
pt_BR: O tamanho máximo do arquivo é de 10MB

en: Your Name
pt_BR: Seu nome

en: Please enter your name
pt_BR: Por favor, digite seu nome

en: Email address
pt_BR: Endereço  de E-mail

en: Please enter a valid email address
pt_BR: Por favor, digite um endereço de E-mail válido

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: How can we help you?
pt_BR: Em que eu posso te ajudar?

en: Message sent!
pt_BR: Mensagem enviada!

en: Thanks for reaching out! Someone from the GravityView team will get back to you soon.
pt_BR: Obrigado! Alguém da equipe do GravityView entrará em contato com você em breve.

note: translators: "Support Port" can be translated as "Support Portal" or "Support Window"
en: GravityView Support Port
pt_BR: Portal de suporte GravityView

en: Show GravityView Support Port when on a GravityView-related page
pt_BR: Mostrar o portal de suporte GravityView quando estiver em uma página relacionada com o GravityView

en: Show Label
pt_BR: Exibir etiqueta

en: Custom Label:
pt_BR: Etiqueta personalizada

en: This class will be added to the field container
pt_BR: Esta classe será adicionada ao conteúdo do campo

en: Make visible only to logged-in users?
pt_BR: Tornar visível apenas para os usuários logados?

en: Make visible for:
pt_BR: Tornar visível para:

en: Percent Width
pt_BR: Porcentagem de largura

en: Leave blank for column width to be based on the field content.
pt_BR: Deixar em branco para o tamanho da coluna ser baseado no conteúdo do campo

en: Any Logged-In User
pt_BR: Qualquer usuário logado

en: Author Or Higher
pt_BR: Autor ou superior

en: Can View Gravity Forms Entries
pt_BR: Pode visualizar as entradas do Gravity Forms

en: Editor Or Higher
pt_BR: Editor ou superior

en: Can Edit Gravity Forms Entries
pt_BR: Pode editar as entradas do Gravity Forms

en: Administrator
pt_BR: Administrador

en: Multisite Super Admin
pt_BR: Super administrador de multisite

en: Options: %s
pt_BR: Opções: %s

en: Edit this entry
pt_BR: Editar entrada

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Choose a View Type
pt_BR: Escolher um tipo de visualização

en: View Configuration
pt_BR: Visualizar configuração

en: View Settings
pt_BR: Visualizar configurações

en: Filter &amp; Sort
pt_BR: Filtro &amp; Ordem

en: Data Source
pt_BR: Origem do dados

en: Where would you like the data to come from for this View?
pt_BR: Onde você gostaria que esses dados fossem exibidos?

en: or use an existing form
pt_BR: ou usar um formulário existente

en: list of forms
pt_BR: lista de formulários

en: Switch View
pt_BR: Trocar visualização

en: Switch View Type
pt_BR: Trocar o tipo de visualização

en: Attention
pt_BR: Atenção

en: Changing the form will reset your field configuration. Changes will be permanent once you save the View.
pt_BR: Mudar a forma irá redefinir a configuração do campo. As alterações serão permanentes uma vez que você salvar a visualização

en: Changing the View Type will reset your field configuration. Changes will be permanent once you save the View.
pt_BR: Mudar o tipo de visualização irá redefinir a configuração do campo. As alterações serão permanentes uma vez que você salvar o visualização.

en: GravityView requires Javascript to be enabled.
pt_BR: O GravityView precisa que o JavaScript esteja ativado

en: Buy Now
pt_BR: Comprar agora

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: View a live demo of this preset
pt_BR: Ver demonstração

en: Embed Shortcode
pt_BR: Incorporar shortcode

en: Add this shortcode to a post or page to embed this view.
pt_BR: Adicionar esse shortcode no post ou página para exibir essa visualização

en: Above Entries Widgets
pt_BR: Elementos acima das entradas

en: These widgets will be shown above entries.
pt_BR: Estes elementos serão mostrados acima entradas.

en: Entries Fields
pt_BR: Campos das entradas

en: These fields will be shown for each entry.
pt_BR: Estes campos serão mostrados para todas as entradas

en: Below Entries Widgets
pt_BR: Elementos abaixo das entradas

en: These widgets will be shown below entries.
pt_BR: Estes elementos serão mostrados abaixo das entradas

en: Close
pt_BR: Fechar

en: These fields will be shown in Single Entry view.
pt_BR: Estes campos serão mostrados abaixo das entradas

en: Fields shown when editing an entry.
pt_BR: Estes campos serão mostrados na edição da entrada

en: If not configured, all form fields will be displayed.
pt_BR: Se não configurado, todos os campos do formulário serão mostrados

en: Insert View
pt_BR: Inserir Visualização

en: Add View
pt_BR: Adicionar visualização

en: Embed a View
pt_BR: Embutir visualização

en: Use this form to embed a View into this %s. %sLearn more about using shortcodes.%s
pt_BR: Utilize este formulário para inserir uma visualização para este% s. % sLeia mais sobre como usar shortcodes.% s

en: Select a View
pt_BR: Selecione uma visualização

en: &mdash; Select a View to Insert &mdash;
pt_BR: &mdash; Selecione uma visualização para inserir &mdash;

en: (no title)
pt_BR: (Sem titulo)

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Loading&hellip;
pt_BR: Carregando&hellip;

en: Please select a View
pt_BR: Por favor, selecione uma visualização

en: GravityView Fields
pt_BR: Campos do GravityView

en: Allow administrators to approve or reject entries and users to opt-in or opt-out of their entries being displayed.
pt_BR: Permitir os administradores aprovarem ou rejeitarem as entradas e os usuários escolherem se querem ou não que seus dados sejam exibidos

en: Approve/Reject
pt_BR: Aprovar/Rejeitar

en: User Opt-In
pt_BR: Usuário aprova exibição

en: Approved? (Admin-only)
pt_BR: Aprovado? (somente para administradores)

en: Approved?
pt_BR: Aprovado?

en: Show Entry on Website
pt_BR: Mostrar entrada no website

en: Opt-In
pt_BR: Aprovar

en: Yes, display my entry on the website
pt_BR: Sim, mostrar minhas entradas no website

en: %d entries
pt_BR: %d entradas

en: 1 entry
pt_BR: 1 Entradas

en: %s approved.
pt_BR: %s Aprovado

en: %s unapproved.
pt_BR: %s não aprovado(s).

en: %s disapproved.
pt_BR: %s Rejeitado

en: Show entry in directory view?
pt_BR: Mostrar entrada no diretório de visualização

en: All forms
pt_BR: Todos os formulários

en: Create a View
pt_BR: Criar uma Visualização

en: Create a View using this form as a data source
pt_BR: Criar uma Visualização usando este formulário como fonte de dados

en: No Title (View #%d)
pt_BR: Sem titulo (Visualização #%d)

en: Connected Views
pt_BR: Visualizações conectadas

en: GravityView Views using this form as a data source
pt_BR: Visualizações do GravityView usam esse formulário como origem de dados

en: CSS Merge Tags
pt_BR: Unir Tags CSS

en: Developers: The CSS classes will be sanitized using the %ssanitize_title_with_dashes()%s function.
pt_BR: Desenvolvedores: As classes CSS serão limpas usando usando a função %ssanitize_title_with_dashes()%s .

en: Not connected.
pt_BR: Desconectado.

en: The connected form can not be found; it may no longer exist.
pt_BR: O formulário conectado  não foi encontrado; Ele pode não existir.

en: Edit Form
pt_BR: Editar Formuário

en: Entries
pt_BR: Entradas

en: Edit settings for this form
pt_BR: Editar configurações do formuário

en: Preview Form
pt_BR: Pré-visualizar o formulário

en: Preview this form
pt_BR: Pré-visualizar este formulário

en: Entry ID
pt_BR: ID da entrada

en: The unique ID of the entry.
pt_BR: ID exclusivo da entrada

en: Entry Date
pt_BR: Data da entrada

en: The date the entry was created.
pt_BR: Data de criação da entrada

en: Source URL
pt_BR: Código URL

en: The URL of the page where the form was submitted.
pt_BR: URL da página de onde o formulário foi enviado

en: User IP
pt_BR: IP do usuário

en: The IP Address of the user who created the entry.
pt_BR: Endereço IP de onde o usuário criou a entrada

en: User
pt_BR: Usuário

en: Details of the logged-in user who created the entry (if any).
pt_BR: Detalhes do usuário logado quando a entrada foi criada.

en: Other Entries
pt_BR: Outras Entradas

en: Display other entries created by the entry creator.
pt_BR: Mostrar outras entradas criadas pelo mesmo usuário

en: Link to Entry
pt_BR: Link para a entrada

en: A dedicated link to the single entry with customizable text.
pt_BR: Um link dedicado aos detalhes da entrada com texto customizável.

en: Custom Content
pt_BR: Conteúdo customizado

en: Insert custom text or HTML.
pt_BR: Insira o texto ou HTML

en: Add Widget
pt_BR: Adicionar elemento.

en: Add Field
pt_BR: Adicionar campo.

en: "+ %s" or drag existing %ss here.
pt_BR: "+ %s" ou arraste existente %ss aqui.

en: Search Bar
pt_BR: Barra de pesquisa

en: Show Pagination Info
pt_BR: Mostrar informação de páginação

en: Page Links
pt_BR: Links para páginas

en: This View is configured using the %s View type, which is disabled.
pt_BR: Esta visão é configurado através da %s Ver tipo, que está desativado.

en: The data is not lost; re-activate the associated plugin and the configuration will re-appear.
pt_BR: Os dados não são perdidos; re-ativar o plugin e associada a configuração vai voltar a aparecer.

en: Enter View name here
pt_BR: Digite Ver nome aqui

en: Add Search Field
pt_BR: Adicionar campo de pesquisa

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Error while creating the View for you. Check the settings or contact GravityView support.
pt_BR: Erro ao criar o Vista para você. Verifique as configurações ou entre em contato com o suporte GravityView.

en: There was an error loading dynamic content.
pt_BR: Houve um erro ao carregar conteúdo dinâmico.

en: Error while adding the field. Please try again or contact GravityView support.
pt_BR: Erro ao adicionar o campo. Por favor, tente novamente ou entre em contato com o suporte GravityView.

en: Would you like to remove all fields in this zone? (You are seeing this message because you were holding down the ALT key)
pt_BR: Você gostaria de remover todos os campos nesta zona? (Você está vendo esta mensagem porque você estava segurando a tecla ALT)

en: GravityView: Getting Started
pt_BR: GravityView: Introdução

en: Getting Started
pt_BR: Introdução

en: Changelog
pt_BR: Log de  alterações

en: Credits
pt_BR: Creditos

en: Welcome to GravityView %s
pt_BR: Bem vindo ao GravityView %s

en: Thank you for installing GravityView. Beautifully display your Gravity Forms entries.
pt_BR: Obrigado por instalar GravityView.

en: List of Changes
pt_BR: Lista de Alterações

en: What&rsquo;s New
pt_BR: What&rsquo;s Novo

en: GravityView is brought to you by:
pt_BR: GravityView é trazido a você por:

en: Contributors
pt_BR: Contribuintes

en: Want to contribute?
pt_BR: Quer contribuir?

en: If you want to contribute to the code, %syou can on Github%s. If your contributions are accepted, you will be thanked here.
pt_BR: Se você quiser contribuir para o código, %syou can on Github%s. Se suas contribuições são aceitas, você vai ser agradecido aqui.

en: %sYou don't have any active views. Let&rsquo;s go %screate one%s!%s
    
    If you feel like you're lost in space and need help getting started, check out the %sGetting Started%s page.
pt_BR: Você não possui nenhuma Visualização ativa. Vamos criar %scriar uma%s!%s
    
    Se você estiver se sentindo perdido, verifique a página %sComeçando%s.

en: There are no active Views
pt_BR: Não há nenhuma Visualização ativa

en: The form connected to this View no longer exists.
pt_BR: O formulário conectado a esta Visualização não existe mais.

en: Select another form as the data source for this View.
pt_BR: Selecione outro formulário para ser usado como fonte de dados para esta Visualização.

en: The connected form is in the trash.
pt_BR: O formulário conectado a esta Visualização está na lixeira.

en: Restore the form from the trash
pt_BR: Restaurar o formulário da lixeira

en: or select another form.
pt_BR: ou selecione outro formulário.

en: Support
pt_BR: Suporte

en: A new form was created for this View: "%s"
pt_BR: Um novo formulário foi criado para está Vista: "%s"

en: %sThere are no entries for the new form, so the View will also be empty.%s To start collecting entries, you can add submissions through %sthe preview form%s and also embed the form on a post or page using this code: %s
    
    					You can %sedit the form%s in Gravity Forms and the updated fields will be available here. Don&rsquo;t forget to %scustomize the form settings%s.
pt_BR: %sNão há entradas para o novo formulário, de modo que a Visualização também estará vazia.%s Para iniciar a coleta de entradas, você pode adicionar através de apresentações %sthe preview form%s e também incorporar o formulário em um post ou página usando este código: %s
    
    					Você pode %sedit the form%s em Gravity Forms e os campos atualizados estarão disponíveis aqui. Don&rsquo;t forget to %spersonalizar as configurações de formulário%s.

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View updated. %sView on website.%s
pt_BR: Visualização atualizada. %sVeja no site.%s

en: View deleted.
pt_BR: Visualização deletada.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: View restored to revision from %s
pt_BR: Visualização restaurada para revisão de %s

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View published. %sView on website.%s
pt_BR: Visualização publicada. %sVisualização no site.%s

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View saved. %sView on website.%s
pt_BR: Visualização salva.

en: View submitted.
pt_BR: Visualização submetidas.

note: translators: Date and time the View is scheduled to be published
en: View scheduled for: %1$s.
pt_BR: Visualização prevista para: %1$s.

note: translators: %s and %s are HTML tags linking to the View on the website
en: View draft updated. %sView on website.%s
pt_BR: Visualização projeto atualizada. %sVeja no site.%s

en: This search returned no results.
pt_BR: Esta busca não teve resultados.

en: No entries match your request.
pt_BR: Nenhuma entrada corresponder ao seu pedido.

en: Map It
pt_BR: Mapeá-lo

en: Post ID
pt_BR: Publicar ID

note: translators: %s: relative time from now, used for generic date comparisons. "1 day ago", or "20 seconds ago"
en: %s ago
pt_BR: %s atrás

en: Email hidden; Javascript is required.
pt_BR: Email escondido; Javascript é necessário.

en: The ID is required.
pt_BR: A ID é necessária.

en: You did not enter a number. The value entered should be a number, representing the ID of the post or page the View is embedded on.
pt_BR: Você não digitou um número. O valor inserido deve ser um número, que representa o ID do post ou página a vista é incorporado em.

en: Learn more&hellip;
pt_BR: Aprender mais&hellip;

en: There is no post or page with that ID.
pt_BR: Não há post ou uma página com o ID.

en: The Post ID entered is not valid. You may have entered a post or page that does not contain the selected View. Make sure the post contains the following shortcode: %s
pt_BR: O Post ID digitado não é válido. Você pode ter digitado um post ou página que não contém a exibição selecionada. Certifique-se o cargo contém a seguinte shortcode: %s

en: The ID is already a View.
pt_BR: O ID é já uma Visualização.

en: Warnings
pt_BR: Avisos

en: Edit Entry %s
pt_BR: Editar entrada %s

en: Edit Form #%d
pt_BR: Editar formulário #%d

en: Clone
pt_BR: Clonar

en: Clone this View
pt_BR: Clonar esta Visualização

en: New Draft
pt_BR: Novo rascunho

en: Clone View
pt_BR: Clonar Visualização

en: Copy as a new draft View
pt_BR: Copiar como Visualização em rascunho

en: No post to duplicate has been supplied!
pt_BR: Nenhum post a ser duplicado foi informado!

en: You don't have permission to copy this View.
pt_BR: Você não possui permissão para copiar esta Visualização.

en: Copy creation failed, could not find original View with ID #%d
pt_BR: A criação da cópia falhou, não foi possível encontrar a Visualização original com o ID #%d

en: Dismiss
pt_BR: Desfazer

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Changed entry creator from %s to %s
pt_BR: Modificado o criador da entrada de %s para o %s

en: Change Entry Creator:
pt_BR: Modificar o criador da entrada:

en: You are seeing this notice because you are an administrator. Other users of the site will see nothing.
pt_BR: Você está vendo este aviso pois você é um administrador. Outros usuários do site não verão nada.

en: %sGravityView will soon require PHP Version %s.%s 
    
    You're using Version %s. Please ask your host to upgrade your server's PHP.
pt_BR: %sO GravityView em breve irá exigir a versão %s do PHP.%s
    
    Você está usando a versão %s. Peça ao seu host para fazer o upgrade na sua versão do PHP.

en: %sGravityView requires WordPress %s or newer.%s 
    
    You're using Version %s. Please upgrade your WordPress installation.
pt_BR: %sO GravityView requer a versão do WordPress %s ou mais nova.%s
    
    Você está usando a versão %s. Faça o upgrade da versão do seu WordPress.

en: %sGravityView requires Gravity Forms to be active. %sActivate Gravity Forms%s to use the GravityView plugin.
pt_BR: %sO GravityView requer que o Gravity Forms esteja ativo. %sAtive o Gravity Forms%s para poder usar o plugin GravityView.

en: Potential Conflict
pt_BR: Conflito em potencial

en: GravityView and Gravity Forms Directory are both active. This may cause problems. If you experience issues, disable the Gravity Forms Directory plugin.
pt_BR: Ambos GravityView e o Gravity Forms Directory estão ativos. Isto pode causar problemas. Se você notar algo de estranha, desabilite o plugin Gravity Forms Directory.

en: Disapproved
pt_BR: Desaprovado

en: Disapprove
pt_BR: Rejeitar

en: Entry not approved for directory viewing. Click to approve this entry.
pt_BR: Entrada não aprovada para exibição em modo diretório. Clique para aprovar.

en: Approved
pt_BR: Aprovado

en: Approve
pt_BR: Aprovar

en: Entry approved for directory viewing. Click to disapprove this entry.
pt_BR: Entrada aprovada para exibição em modo diretório. Clique para rejeitar.

en: Unapproved
pt_BR: Não aprovado

en: Reset Approval
pt_BR: Resetar aprovação

en: Entry not yet reviewed. Click to approve this entry.
pt_BR: Entrada não revisada. Clique para aprovar esta entrada.

en: The request was invalid. Refresh the page and try again.
pt_BR: A requisição foi inválida. Recarregue a página e tente novamente.

en: You do not have permission to edit this entry.
pt_BR: Você não tem permissão para editar esta entrada.

en: Reset Entry approval for GravityView
pt_BR: Resetar a aprovação da entrada para o GravityView

en: Delete Entry
pt_BR: Apagar entrada

en: View Details
pt_BR: Ver detalhes

en: Delete Link Text
pt_BR: Apagar texto do link

en: Allow the following users to delete the entry:
pt_BR: Autorizar os seguintes usuários a apagar a entrada:

en: A link to delete the entry. Respects the Delete Entry permissions.
pt_BR: Um link para apagar a entrada. Respeita as permissões de apagar entradas.

en: Delete
pt_BR: Apagar

en: The entry does not exist.
pt_BR: A entrada não existe.

en: Moving the entry to the trash failed.
pt_BR: A movimentação da entrada para a lixeira falhou.

en: Are you sure you want to delete this entry? This cannot be undone.
pt_BR: Você tem certeza que quer apagar esta entrada? Isto não poderá ser desfeito.

en: The link to delete this entry is not valid; it may have expired.
pt_BR: O link para apagar esta entrada não é válido, ele pode ter expirado.

en: You do not have permission to delete this entry.
pt_BR: Você não possui permissão para apagar esta entrada.

en: The entry is already in the trash.
pt_BR: A entrada já está na lixeira.

en: You cannot delete the entry; it is already in the trash.
pt_BR: Você não pode apagar a entrada, ela já está na lixeira.

en: There was an error deleting the entry: %s
pt_BR: Ocorreu um erro ao apagar a entrada: %s

en: The entry was successfully moved to the trash.
pt_BR: A entrada foi movida com sucesso para a lixeira.

en: The entry was successfully deleted.
pt_BR: A entrada foi apagada com sucesso.

en: A link to edit the entry. Visible based on View settings.
pt_BR: Link para editar a entrada. Visível basedo nas opções da Visualização.

en: Edit Link Text
pt_BR: Texto do link para edição

en: Limiting Edit Access
pt_BR: Limitar o acesso a edição

en: Change this setting if you don't want the user who created the entry to be able to edit this field.
pt_BR: Modifique esta opção se você não quer que o criador da entrada possa editar este campo.

en: Open link in a new tab or window?
pt_BR: Abrir o link em uma nova aba ou janela?

en: Make field editable to:
pt_BR: Tornar o campo editável para:

en: Update
pt_BR: Alterar

en: Next
pt_BR: Próxima

en: There was a problem with your submission.
pt_BR: Houve um problema com a sua submissão.

en: Errors have been highlighted below.
pt_BR: Os erros foram realçados abaixo.

en: Entry Updated. %sReturn to Entry%s
pt_BR: Entrada alterada. %sRetornar a entrada%s

en: You don&rsquo;t have permission to edit this post.
pt_BR: Você não possui permissão para editar este post.

en: This field is not editable; the post no longer exists.
pt_BR: Este campo não é editável, o post não existe mais.

en: Maximum number of files reached
pt_BR: Número máximo de arquivos atingido

en: The link to edit this entry is not valid; it may have expired.
pt_BR: O link para editar esta entrada não é válido. Ele pode ter expirado.

en: You cannot edit the entry; it is in the trash.
pt_BR: Você não pode editar esta entrada. Ela está na lixeira.

en: You do not have permission to edit this field.
pt_BR: Você não tem permissão para editar esta entrada.

en: Would you like to permanently delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
pt_BR: Deseja apagar este arquivo permanentemente? 'Cancelar' para parar. 'OK' para apagar

en: Ajax error while deleting field.
pt_BR: Erro de ajax ao deletar campo.

en: Entry Notes
pt_BR: Notas de entrada

en: Display, add, and delete notes for an entry.
pt_BR: Mostra, adiciona, e apaga notas de uma entrada.

en: Note Settings
pt_BR: Opções de notas

en: Display notes?
pt_BR: Mostrar notas?

en: Display notes to users who are not logged-in?
pt_BR: Mostrar notas para usuários não logados?

en: Enable adding notes?
pt_BR: Habilitar adição de notas?

en: Allow emailing notes?
pt_BR: Permitir enviar notas?

en: Allow deleting notes?
pt_BR: Permitir apagar notas?

en: Add Note
pt_BR: Adicionar nota

en: Note added.
pt_BR: Nota adicionada.

en: Note Content
pt_BR: Conteúdo da nota

en: Are you sure you want to delete the selected notes?
pt_BR: Tem certeza que quer apagar as notas selecionadas?

en: Notes for this entry
pt_BR: Notas desta entrada

en: Toggle all notes
pt_BR: Seleciona todas as notas

en: There are no notes.
pt_BR: Não há notas.

en: Processing&hellip;
pt_BR: Processando...

en: Other email address
pt_BR: Outro endereço de email

en: Email subject
pt_BR: Assunto do email

en: New entry note
pt_BR: Nova nota na entrada

en: This note was sent from {url}
pt_BR: Esta nota foi enviada de {url}

en: Also email this note to
pt_BR: Envie também esta nota para

en: There was an error adding the note.
pt_BR: Houve um erro ao adicionar a nota.

en: You don't have the ability to delete notes.
pt_BR: Você não possui permissão para apagar notas.

en: You don't have the ability to add notes.
pt_BR: Você não possui permissão para adicionar notas.

en: added on {date_created_formatted}
pt_BR: adicionada em {date_created_formatted}

en: The note is empty.
pt_BR: A nota está vazia.

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Show Map Link:
pt_BR: Mostrar link do mapa:

en: Display a "Map It" link below the address
pt_BR: Mostrar um link "Mostrar no mapa" abaixo do endereço

en: Approve Entries
pt_BR: Aprovar entradas

en: Approve and reject entries from the View.
pt_BR: Aprovar e rejeitar entradas na Visualização.

en: Calculation
pt_BR: Cálculo

en: This input has a label and a value. What should be displayed?
pt_BR: Este campo possui uma etiqueta e um valor. O que você quer mostrar?

en: A check mark, if the input is checked
pt_BR: Um símbolo de check, se o campo estiver selecionado

en: Value of the input
pt_BR: Valor do campo

en: Label of the input
pt_BR: Etiqueta do campo

en: What should be displayed:
pt_BR: O que deveria ser mostrado:

en: Created By
pt_BR: Criado por

en: Submitted by:
pt_BR: Submetido por:

en: Entry Creator: Display Name
pt_BR: Criador da entrada: Nome

en: Entry Creator: Email
pt_BR: Criador da entrada: Email

en: Entry Creator: Username
pt_BR: Criador da entrada: Nome de usuário

en: Entry Creator: User ID
pt_BR: Criador da entrada: ID do usuário

en: Entry Creator: Roles
pt_BR: Criador da entrada: Função

en: User Format
pt_BR: Formato do usuário

en: How should the User information be displayed?
pt_BR: Como a informação do usuário deveria ser mostrada?

en: User ID # (Example: 426)
pt_BR: ID do usuário (Exemplo: 426)

en: Username (Example: "nostromo")
pt_BR: Nome de usuário (Exemplo: "nostromo")

en: Display Name (Example: "Ellen Ripley")
pt_BR: Nome (Exemplo: "Ellen Ripley")

en: Credit Card
pt_BR: Cartão de Crédito

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Enter text or HTML. Also supports shortcodes. You can show or hide data using the %s shortcode (%slearn more%s).
pt_BR: Digite texto ou HTML. Também suporta shortcodes. Você pode mostrar ou ocultar dados usando %s shortcode (%ssaiba mais%s).

en: Automatically add paragraphs to content
pt_BR: Adicionar automaticamente parágrados ao conteúdo

en: Wrap each block of text in an HTML paragraph tag (recommended for text).
pt_BR: Encapsular cada bloco de texto em um tag HTML de parágrafo (recomendado para texto).

en: Date
pt_BR: Data

en: Link the Email Address
pt_BR: Colocar link no endereço de email

en: Clicking the link will generate a new email.
pt_BR: Ao clicar no link irá gerar um novo email.

en: Email Subject
pt_BR: Assunto do email

en: Set the default email subject line.
pt_BR: Define o assunto padrão do email.

en: Email Body
pt_BR: Corpo do email

en: Set the default email content.
pt_BR: Define o conteúdo padrão do corpo do email.

en: Encrypt Email Address
pt_BR: Encriptar o endereço de email

en: Make it harder for spammers to get email addresses from your entries. Email addresses will not be visible with Javascript disabled.
pt_BR: Torna mais difícil para os spammers capturarem endereços de email nas suas entradas. Endereços de email não serão visíveis com o Javascript desligado.

en: Link Text:
pt_BR: Texto do link:

en: File Upload
pt_BR: Upload de arquivo

en: Display as a Link:
pt_BR: Mostrar como um link:

en: Display the uploaded files as links, rather than embedded content.
pt_BR: Mostrar os arquivos carregados como links ao invés de conteúdo anexo.

en: Quiz Score
pt_BR: Resultado do Quiz

en: Show Max Score?
pt_BR: Mostrar nota máxima?

en: Display score as the a fraction: "[score]/[max score]". If unchecked, will display score.
pt_BR: Mostrar a nota como uma fração: "[nota]/[nota máxima]". Se não selecionado, irá mostrar a nota.

en: Hidden
pt_BR: Oculto

en: Approval Status
pt_BR: Status de aprovação

en: Display the entry's current approval status.
pt_BR: Mostra o status atual de aprovação da entrada.

en: Approval:
pt_BR: Aprovação:

en: Approved Label
pt_BR: Etiqueta de aprovado

en: If the entry is approved, display this value
pt_BR: Se a entrada estiver aprovada, mostrar o valor

en: Disapproved Label
pt_BR: Etiqueta de desaprovada

en: If the entry is not approved, display this value
pt_BR: Se a entrada não estiver aprovada, mostrar o valor

en: Unapproved Label
pt_BR: Etiqueta de não aprovação

en: If the entry has not yet been approved or disapproved, display this value
pt_BR: Se a entrada ainda não foi aprovada ou desaprovada, mostrar o valor

en: Is Fulfilled
pt_BR: é cumprida

en: Not Fulfilled
pt_BR: Não preenchido

en: Fulfilled
pt_BR: Preenchido

en: List
pt_BR: Lista

en: Multi Select
pt_BR: Multipla seleção

en: Name
pt_BR: Nome

en: Number
pt_BR: Número

en: Format number?
pt_BR: Formatar número?

en: Display numbers with thousands separators.
pt_BR: Mostrar números com separador de milhar.

en: Decimals
pt_BR: Decimais

en: Precision of the number of decimal places. Leave blank to use existing precision.
pt_BR: Precisão das casas decimais. Deixe em branco para usar a precisão atual.

en: Entry link text (required)
pt_BR: Texto do link da entrada (requerido)

en: Entry #{entry_id}
pt_BR: Entrada #{entry_id}

en: Text or HTML to display after the link (optional)
pt_BR: Texto ou HTML para mostrar após o link (opcional)

en: This content will be displayed below each entry link.
pt_BR: Este conteúdo será mostrado abaixo de cada link para a entrada.

en: Entries to Display
pt_BR: Entradas a mostrar

en: What is the maximum number of entries that should be shown?
pt_BR: Qual o número máximo de entradas para mostrar?

en: Hide if no entries
pt_BR: Esconder se não houver entradas

en: Don't display this field if the entry creator has no other entries
pt_BR: Não mostrar este campo se o criador da entrada não possuir outras entradas

en: No Entries Text
pt_BR: Texto para nenhuma entrada

en: The text that is shown if the entry creator has no other entries (and "Hide if no entries" is disabled).
pt_BR: O texto que é mostrado se o criador da entrada não possuir outras entradas (e se a opção "Esconder se não houver entradas" estiver desligada).

en: This user has no other entries.
pt_BR: Este usuário não possui outras entradas.

en: Page
pt_BR: Página

en: Password
pt_BR: Senha

en: Payment Amount
pt_BR: Valor do Pagamento

en: Payment Date
pt_BR: Data de pagamento

en: The date the payment was received.
pt_BR: A data em que o pagamento foi recebido.

en: Payment Method
pt_BR: Método de pagamento

en: The way the entry was paid for (ie "Credit Card", "PayPal", etc.)
pt_BR: A forma com que a entrada foi paga (ex "Cartão de Crédito", "PayPal", etc.)

en: Payment Status
pt_BR: Status do pagamento

en: The current payment status of the entry (ie "Processing", "Failed", "Cancelled", "Approved").
pt_BR: O status atual do pagamento da entrada (ex "Processando", "Falhou","Cancelado","Aprovado").

en: Phone
pt_BR: Fone

en: Make Phone Number Clickable
pt_BR: Tornar o número de telefone clicável

en: Allow dialing a number by clicking it?
pt_BR: Permitir discar o número ao clicar nele?

en: Post Category
pt_BR: Categoria do post

en: Post Content
pt_BR: Conteúdo do post

en: Post Custom Field
pt_BR: Campo customizável do post

en: Post Excerpt
pt_BR: Resumo do post

en: Post Image
pt_BR: Imagem do post

en: Post Tags
pt_BR: Tags do post

en: Post Title
pt_BR: Título do post

en: Show Answer Explanation?
pt_BR: Mostrar explicação da resposta?

en: If the field has an answer explanation, show it?
pt_BR: Se o campo possuir uma explicação para a resposta, mostrá-la?

en: Radio Buttons
pt_BR: Botões de rádio

en: Section
pt_BR: Seção

en: Link to URL:
pt_BR: Link para a URL:

en: Display as a link to the Source URL
pt_BR: Mostrar como um link para a URL da fonte

en: Customize the link text. If empty, the link text will be the URL.
pt_BR: Customizar o texto do link. Se vazio, o texto do link será a URL.

en: Single Line Text
pt_BR: Texto de única linha

en: Paragraph Text
pt_BR: Parágrafo de texto

en: Maximum words shown
pt_BR: Número máximo de palavras exibidas

en: Enter the number of words to be shown. If specified it truncates the text. Leave it blank if you want to show the full text.
pt_BR: Digite o número de palavras a serem exibidas. Se especificado, ele cortará o texto. Deixe-o em branco se você quiser mostrar o texto completo.

en: Convert text URLs to HTML links
pt_BR: Converter URLs em texto em links HTML

en: Converts URI, www, FTP, and email addresses in HTML links
pt_BR: Converte as URI, www, FTP e endereços de email em links HTML

en: Time
pt_BR: Hora

en: Transaction ID
pt_BR: transação ID

en: Transaction Type
pt_BR: Tipo Transação

en: The type of the order: one-time payment or subscription
pt_BR: O tipo de pedido: pagamento único ou assinatura

en: One-Time Payment
pt_BR: Pagamento único

en: Subscription
pt_BR: Assinatura

en: Define custom link text. Leave blank to display the URL
pt_BR: Definir o texto do link customizável. Deixe em branco para mostrar a URL

en: Shorten Link Display
pt_BR: Encurtar a visualização do link

en: Only show the domain for a URL instead of the whole link.
pt_BR: Somente mostrar o domínio de uma URL ao invés do link completo.

en: Don&rsquo;t show the full URL, only show the domain.
pt_BR: Não mostrar a URL completa, somente o domínio.

en: Open link in the same window?
pt_BR: Abrir o link na mesma janela?

en: Workflow Status
pt_BR: Status do Workflow

en: Workflow Step
pt_BR: Passo do Workflow

en: Workflow Complete
pt_BR: Workflow completo

en: Link to the post
pt_BR: Link para o post

en: Link to the post created by the entry.
pt_BR: Link para o post criador pela entrada.

en: Link to the category or tag
pt_BR: Link para a categoria ou tag

en: Link to the current category or tag. "Link to single entry" must be unchecked.
pt_BR: Link para a categoria ou tag atual. "Link para entrada" não pode estar selecionado.

en: Use the live post data
pt_BR: Usar os dados atuais do post

en: Instead of using the entry data, instead use the current post data.
pt_BR: Ao invés de usar os dados da entrada, usar do post atual.

en: Override Date Format
pt_BR: Ignorar o formato de data

en: Define how the date is displayed (using %sthe PHP date format%s)
pt_BR: Define como a data é mostrada (usando %sos formatos de data do PHP%s)

en: Quiz Score Total
pt_BR: Questionário Pontuação Total

en: Displays the number of correct Quiz answers the user submitted.
pt_BR: Exibe o número de questionário correto e responde que o usuário enviou.

en: Quiz Percentage Grade
pt_BR: Questionário Percentagem Votação

en: Displays the percentage of correct Quiz answers the user submitted.
pt_BR: Exibe a porcentagem de respostas do questionário correto que o usuário enviou.

note: translators: This is a field type used by the Gravity Forms Quiz Addon. "A" is 100-90, "B" is 89-80, "C" is 79-70, etc.
en: Quiz Letter Grade
pt_BR: Questionario carta grade

en: Displays the Grade the user achieved based on Letter Grading configured in the Quiz Settings.
pt_BR: Exibe a Grade do usuário alcançada com base Carta Grading configurado nas configurações do questionário.

en: Quiz Pass/Fail
pt_BR: Teste pass/falha

en: Displays either Passed or Failed based on the Pass/Fail settings configured in the Quiz Settings.
pt_BR: Mostra se quer aprovar ou rejeitar com base nas configurações de aprovação / reprovação configurados nas configurações do questionário.

en: Business Data
pt_BR: Dados de negócio

en: Display business information in a table.
pt_BR: Mostra informações de negócios em uma tabela.

en: Business Listings
pt_BR: Registros de negócios

en: Display business profiles.
pt_BR: Mostrar perfis de negócios.

en: Edit Table
pt_BR: Editar tabela

en: Display items in a table view.
pt_BR: Mostrar itens em uma visuação de tabela.

en: Visible Edit Fields
pt_BR: Campos editáveis visíveis

en: Display items in a listing view.
pt_BR: Mostrar itens em uma visualização de listas.

en: Link to single entry
pt_BR: Link para a entrada

en: Listing Title
pt_BR: Título da listagem

en: Subheading
pt_BR: Sub cabeçalho

en: Data placed here will be bold.
pt_BR: Dados colocados aqui estarão em negrito.

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Leave empty to remove.
pt_BR: Deixe vazio para remover.

en: Other Fields
pt_BR: Outros campos

en: Below the subheading, a good place for description and other data.
pt_BR: Abaixo do sub cabeçalho, um bom local para a descrição e outros dados.

en: Footer Left
pt_BR: Rodapé esquerdo

en: Footer Right
pt_BR: Rodapé direito

en: Visible Table Columns
pt_BR: Colunas visíveis da tabela

en: Each field will be displayed as a column in the table.
pt_BR: Cada campo será mostrado como uma coluna em uma tabela.

en: Event Listings
pt_BR: Listagens de eventos

en: Present a list of your events.
pt_BR: Mostre uma lista de seus eventos.

en: Issue Tracker
pt_BR: Gerenciador de problemas

en: Manage issues and their statuses.
pt_BR: Gerencia problemas e seus status.

en: Job Board
pt_BR: Quadro de vagas

en: Post available jobs in a simple job board.
pt_BR: Poste ofertas de emprego em um quadro de vagas simples.

en: People Profiles
pt_BR: Perfis pessoais

en: List people with individual profiles.
pt_BR: Liste pessoas em seus perfis individuais.

en: Resume Board
pt_BR: Quadro de currículos

en: Allow job-seekers to post their resumes.
pt_BR: Permita que pessoas em busca de empregos postem seus currículos.

en: Staff Profiles
pt_BR: Perfis de funcionários

en: List members of your team.
pt_BR: Liste os membros do seu time.

en: Website Showcase
pt_BR: Demonstração de websites

en: Feature submitted websites with screenshots.
pt_BR: Destaque websites enviados com miniaturas.

en: Insert custom text or HTML as a widget
pt_BR: Insere texto customizado ou HTML como um widget

en: Enter text or HTML. Also supports shortcodes.
pt_BR: Digite um texto ou HTML. Também suporta shortcodes.

en: Links to multiple pages of results.
pt_BR: Links para múltiplas páginas de resultados.

en: Show each page number
pt_BR: Mostrar cada número de página

en: Show every page number instead of summary (eg: 1 2 3 ... 8 »)
pt_BR: Mostrar cada número de página ao invés de um sumário (ex: 1 2 3 ... 8 »)

en: Summary of the number of visible entries out of the total results.
pt_BR: Sumário do número de entradas visíveis do resultado total.

en: Displaying %1$s - %2$s of %3$s
pt_BR: Mostrando %1$s - %2$s de %3$s

en: Displays the results of Poll Fields that exist in the form.
pt_BR: Mostra os resultados dos campos de pesquisa (Poll) que existe no formulário.

en: Display Percentages
pt_BR: Mostrar percentuais

en: Display results percentages as part of results? Supported values are: true, false. Defaults to "true".
pt_BR: Mostrar percentuais como parte dos resultados? Os valores suportados são: verdadeiro ou falso. O padrão é "verdadeiro".

en: Display Counts
pt_BR: Mostrar contagens

en: Display number of times each choice has been selected when displaying results? Supported values are: true, false. Defaults to "true".
pt_BR: Mostrar o número de vezes que cada opção foi selecionada quando mostrar os resultados? Os valores suportados são: verdadeiro ou falso. O padrão é "verdadeiro".

en: Style
pt_BR: Estilo

en: The Polls Add-On currently supports 4 built in styles: red, green, orange, blue. Defaults to "green".
pt_BR: A extensão de pesquisas (Polls Add-On) atualmente suporta 4 tipos de estilos: vermelho, verde, laranja e azul. O padrão é "verde".

en: Green
pt_BR: Verde

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Orange
pt_BR: Laranja

en: Poll Results
pt_BR: Resultados da pequisa

en: Search form for searching entries.
pt_BR: Utilize o formulário de pesquisa para buscar nas entradas.

en: Search Layout
pt_BR: Layout da pesquisa

en: Show Clear button
pt_BR: Mostrar botão de limpar

en: Search Mode
pt_BR: Modo de busca

en: Should search results match all search fields, or any?
pt_BR: Utilizar todos os campos da pesquisa ou somente alguns para buscar nas entradas?

en: Match Any Fields
pt_BR: Utilizar somente alguns campos

en: Match All Fields
pt_BR: Utilizar todos os campos

en: Text
pt_BR: Texto

en: Select (multiple values)
pt_BR: Caixa de seleção (múltiplos valores)

en: Radio
pt_BR: Botões de rádio

en: Date range
pt_BR: Intervalo de datas

en: No search fields configured yet.
pt_BR: Nenhum campo de pesquisa configurado.

en: Label
pt_BR: Etiqueta

en: Input Type
pt_BR: Tipo de entrada

en: There was an error loading searchable fields. Save the View or refresh the page to fix this issue.
pt_BR: Ocorreu um erro ao carregar os campos de pesquisa. Salve a Visualização ou atualize a página para corrigir este problema.

en: Search Everything
pt_BR: Buscar tudo

en: Entry Creator
pt_BR: Criador da entrada

en: Search Entries:
pt_BR: Buscar entradas:

en: Filter by date:
pt_BR: Filtrar por data:

en: Entry ID:
pt_BR: ID da entrada:

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Show a different month
pt_BR: Mostrar um mês diferente

en: Start date
pt_BR: Data inicial

en: End date
pt_BR: Data final

en: Show only:
pt_BR: Mostrar somente:

en: Search
pt_BR: Buscar

en: GravityView Recent Entries
pt_BR: Entradas recentes do GravityView

en: Display the most recent entries for a View
pt_BR: Mostra as entradas recentes de uma Visualização

en: Recent Entries
pt_BR: Entradas recentes

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Please select a View to search.
pt_BR: Por favor selecione uma Visualização para pesquisar.

en: &mdash; Select a View as Entries Source &mdash;
pt_BR: &mdash; Selecione uma Visualização como fonte de entradas &mdash;

en: If Embedded, Page ID:
pt_BR: Se anexa, ID da página:

en: To have a search performed on an embedded View, enter the ID of the post or page where the View is embedded.
pt_BR: Para pesquisar em uma Visualização anexa, digite o ID do post ou da página onde a Visualização está anexada.

en: Number of entries to show:
pt_BR: Número de entradas a mostrar:

en: A search form for a specific GravityView.
pt_BR: Um formulário de pesquisa para um GravityView específico.

en: GravityView Search
pt_BR: Busca do GravityView

en: This widget is not configurable from this screen. Please configure it on the %sWidgets page%s.
pt_BR: Este widget não é configurável nesta tela. Configure-o na página de %sWidgets%s.

en: View:
pt_BR: Visualização:

en: &mdash; Select a View &mdash;
pt_BR: &mdash; Selecione uma Visualização &mdash;

en: Searchable fields:
pt_BR: Campos pesquisáveis:

en: Search Fields
pt_BR: Campos de pesquisa

en: Letter
pt_BR: Carta

en: Pass/Fail
pt_BR: Passou/Falhou

[ctx: 1: Customer name; 2: Customer email]
en: Licensed to: %1$s (%2$s)
pt_BR: Licenciado para: %1$s (%2$s)

[ctx: 1: GravityView upgrade name, 2: Cost of upgrade]
en: Upgrade to %1$s for %2$s
pt_BR: Upgrade de %1$s para %2$s

[ctx: Displayed when a View is not configured. %s is replaced by the tab label]
en: The %s layout has not been configured.
pt_BR: O layout %s não foi configurado.

[ctx: A scale from 0 (bad) to 10 (good)]
en: %s ("Not at all likely") to %s ("Extremely likely")
pt_BR: %s ("Não parecido com") a %s ("Extremamente parecido com")

[ctx: Setting: Show or Hide]
en: Show
pt_BR: Mostrar

[ctx: Setting: Show or Hide]
en: Hide
pt_BR: Esconder

[ctx: Setting: On or off]
en: On
pt_BR: Ligado

[ctx: Setting: On or off]
en: Off
pt_BR: Desligado

[ctx: Post Type General Name]
en: Views
pt_BR: Visualizações

[ctx: Post Type Singular Name]
en: View
pt_BR: Visualização

[ctx: Menu name]
en: Views
pt_BR: Visualizações

[ctx: View Item]
en: View
pt_BR: Visualização

[ctx: Label in field picker for empty label]
en: Field #%s (No Label)
pt_BR: Campo #%s (sem etiqueta)

[ctx: a support form search has returned empty for the following word]
en: No results found for
pt_BR: Nenhum resultado encontrado para

[ctx: Error shown when submitting support request and there is no subject provided]
en: Please enter a subject
pt_BR: Digite um assunto

[ctx: Error shown when submitting support request and there is no message provided]
en: Please enter a message
pt_BR: Digite uma mensagem

[ctx: Debugging output data is empty.]
en: Empty
pt_BR: Vazio

[ctx: Clear all data from the form]
en: Clear
pt_BR: Limpar

[ctx: Reset the search form to the state that existed on page load]
en: Reset
pt_BR: Resetar

[ctx: Edit View with the ID of %d]
en: Edit View #%d
pt_BR: Editar Visualização #%d

[ctx: First parameter: Success or error of the action. Second: User ID number]
en: %s: Assigned User ID #%d as the entry creator.
pt_BR: %s: Designado o usuário com ID #%d como o criador da entrada.

[ctx: To show that the entry was unassigned from an actual user to no user.]
en: No User
pt_BR: Nenhum usuário

[ctx: No user assigned to the entry]
en: No User
pt_BR: Nenhum usuário

[ctx: User capability]
en: Entry Creator
pt_BR: Criador da entrada

[ctx: Link shown when invalid Edit Entry link is clicked]
en: Go back.
pt_BR: Voltar

[ctx: %s is opening and closing HTML link]
en: Only users with specific capabilities will be able to view, add and delete notes. %sRead more%s.
pt_BR: Somente usuários com capacidades específicas poderão visualizar, adicionar ou apagar notas. %sLeia mais%s.

[ctx: Example email address used as a placeholder]
en: you@example.com
pt_BR: voce@exemplo.com.br

[ctx: Message to display when submitting a note without content.]
en: Note cannot be blank.
pt_BR: A nota não pode ser em branco.

[ctx: The string placeholders are for emphasis HTML]
en: Note: this will display poll results for %sall form entries%s, not only the entries displayed in the View.
pt_BR: Nota: isto irá mostrar os resultados da pesquisa para %stodas as entradas do formulário%s, não somente as amostra na Visualização.

[ctx: Close calendar]
en: Close
pt_BR: Fechar

[ctx: Previous month in calendar]
en: Prev
pt_BR: Anterior

[ctx: Next month in calendar]
en: Next
pt_BR: Próxima

[ctx: Today in calendar]
en: Today
pt_BR: Hoje

[ctx: Week in calendar]
en: Week
pt_BR: Semana

[ctx: %s is the current Quiz field type ("Letter" or "Pass/Fail")]
en: %s grading is disabled for this form. %sChange the setting%s
pt_BR: %s graduação está desativado neste formulário. %sModificar as opções%s

[ctx: Post Image field title heading]
en: Title:
pt_BR: Título:

[ctx: Post Image field caption heading]
en: Caption:
pt_BR: Legenda:

[ctx: Post Image field description heading]
en: Description:
pt_BR: Descrição:
