GravityView 2.8.1 - en to da translation catalogue (688 entries)

en: "+ %s" or drag existing %ss here.
da: "+ %s" eller træk eksisterende %ss her.

en: %s ago
da: for %s siden

en: %s approved.
da: %s godkendt.

en: %s disapproved.
da: %s afvist.

[ctx: %s is opening and closing HTML link]
en: Only users with specific capabilities will be able to view, add and delete notes. %sRead more%s.
da: Kun brugere med specifikke evner vil kunne se, tilføje og slette noter. %sLæs mere%s.

[ctx: %s is the current Quiz field type ("Letter" or "Pass/Fail")]
en: %s grading is disabled for this form. %sChange the setting%s
da: %s karaktergivning er deaktiveret for denne formular. %sSkift indstilling%s

en: %s unapproved.
da: %s ikke godkendt.

en: %sGravityView requires Gravity Forms to be active. %sActivate Gravity Forms%s to use the GravityView plugin.
da: %sGravityView kræver Gravity Forms for at være aktiveret. %sAktiver Gravity Forms%s for at bruge GravityView plugin.

en: %sGravityView requires PHP Version %s or newer.%s 
    
    You're using Version %s. Please ask your host to upgrade your server's PHP.
da: %sGravityView kræver PHP Version %s eller nyere.%s 
    
    Du bruger Version %s. Bed venligst din udbyder om at opgradere din servers PHP.

en: %sGravityView requires WordPress %s or newer.%s 
    
    You're using Version %s. Please upgrade your WordPress installation.
da: %sGravityView kræver WordPress %s eller nyere.%s 
    
    Du bruger Version %s. Opgrader venligst din WordPress installering.

en: %sGravityView will soon require PHP Version %s.%s 
    
    You're using Version %s. Please ask your host to upgrade your server's PHP.
da: %sGravityView vil snart kræve PHP Version %s.%s 
    
    Du bruger Version %s. Bed venligst din udbyder om at opgradere din servers PHP.

en: %sThere are no entries for the new form, so the View will also be empty.%s To start collecting entries, you can add submissions through %sthe preview form%s and also embed the form on a post or page using this code: %s
    
    					You can %sedit the form%s in Gravity Forms and the updated fields will be available here. Don&rsquo;t forget to %scustomize the form settings%s.
da: %sDer er ingen entries til den nye formular, så dit View vil også være tomt.%s For at begynde at indsamle entries, kan du tilføje indlæg gennem %sforhåndsvisningsformularen%s, og du kan også indlejre formularen i et oplæg eller på en side ved hjælp af denne kode: %s
    
    					Du kan %sredigere formularen%s i Gravity Forms og de opdaterede felter vil være tilgængelige her. Glem ikke at %sbrugertilpasse formularindstillingerne%s.

en: %sYou don't have any active views. Let&rsquo;s go %screate one%s!%s
    
    If you feel like you're lost in space and need help getting started, check out the %sGetting Started%s page.
da: %sDu har ingen aktive views. Lad os gå i gang med at lave et!%s
    
    Hvis du føler dig helt fortabt og har brug for hjæIp til at komme i gang, skal du prøve %sKom i gang%s siden.

en: &larr; Go back
da: &larr; Gå tilbage

en: &mdash; Select a View &mdash;
da: &mdash; Vælg et View &mdash;

en: &mdash; Select a View as Entries Source &mdash;
da: &mdash; Vælg et View som Entries kilde &mdash;

en: &mdash; Select a View to Insert &mdash;
da: &mdash; Vælg et View til at indsætte &mdash;

en: (no title)
da: (ingen titel)

[ctx: 1: Customer name; 2: Customer email]
en: Licensed to: %1$s (%2$s)
da: Licenseret til: %1$s (%2$s)

[ctx: 1: GravityView upgrade name, 2: Cost of upgrade]
en: Upgrade to %1$s for %2$s
da: Opgrader til %1$s for %2$s

en: A check mark, if the input is checked
da: Et flueben, hvis inputtet er tjekket af

en: A dedicated link to the single entry with customizable text.
da: Et dedikeret link til denne single entry med tekst, der kan brugertilpasses.

en: A link to delete the entry. Respects the Delete Entry permissions.
da: Et link til sletning af entry. Rspekterer tilladelser til sletning af entry.

en: A link to edit the entry. Visible based on View settings.
da: Et link til redigering af entry. Synlig baseret på View indstillinger.

en: A new form was created for this View: "%s"
da: En ny formular er oprettet til dette View: "%s"

[ctx: A scale from 0 (bad) to 10 (good)]
en: %s ("Not at all likely") to %s ("Extremely likely")
da: %s ("Meget usandsynligt") til %s ("Højst sandsynligt")

en: A search form for a specific GravityView.
da: En søgeformular til et bestemt GravityView.

en: ASC
da: STIG

en: Above Entries Widgets
da: Widgets til over Entries

en: Access your GravityView account
da: Tilgå din GravityView konto

en: Activate License
da: Aktiver licens

en: Activate your license key below.
da: Aktiver din licensnøgle herunder

en: Activations: %d of %s sites
da: Aktiveringer: % af %s websteder

en: Add Field
da: Tilføj felt

en: Add New View
da: Tilføj nyt View

en: Add Note
da: Tilføj note

en: Add Search Field
da: Tilføj søgefelt

en: Add View
da: Tilføj View

en: Add Widget
da: Tilføj Widget

en: Add fields to %s
da: Tilføj felter til %s

en: Add this shortcode to a post or page to embed this view.
da: Tilføj denne genvejskode til et indlæg eller en side for at indlejre dette View.

en: Address
da: Addresse

en: Admin Label: %s
da: Admin mærke: %s

en: Administrators will be able to see entries with any approval status.
da: Administratorer vil kunne se entries med enhver godkendelsesstatus.

en: Ajax error while deleting field.
da: Ajax fejl under sletning af felt.

en: All Views
da: AllE Views

en: All forms
da: Alle formularer

en: Allow User Delete
da: Tillad bruger sletning

en: Allow User Edit
da: Tillad bruger redigering

en: Allow administrators to approve or reject entries and users to opt-in or opt-out of their entries being displayed.
da: Giv administratorer mulighed for at godkende eller afvise entries og brugerne for at til- eller fravælge fremvisning af deres entries.

en: Allow deleting notes?
da: Tillad sletning af noter?

en: Allow dialing a number by clicking it?
da: Tillad opkald til et nummer ved at klikke det?

en: Allow emailing notes?
da: Tillad mailing af noter?

en: Allow job-seekers to post their resumes.
da: Giv arbejdssøgende mulighed for at opslå deres CV.

en: Allow logged-in users to delete entries they created.
da: Tillad logged-in brugere at slette egne indlæg

en: Allow logged-in users to edit entries they created.
da: Tillad logged-in brugere at redigere egne indlæg

en: Allow the following users to delete the entry:
da: Tillad de følgende brugere at slette denne entry:

en: Also email this note to
da: Mail også denne note til

en: Any Logged-In User
da: Hvilken som helst indlogget bruger

en: Approval Status
da: Godkendelsesstatus

en: Approval:
da: Godkendelse:

en: Approve
da: Godkend

en: Approve Entries
da: Godkend Entries

en: Approve and reject entries from the View.
da: Godkend og afvis entries fra View.

en: Approve/Reject
da: Godkend/Afvis

en: Approved
da: Godkendt

en: Approved Label
da: Godkendt mærke

en: Approved the Entry for GravityView
da: Godkendte Entry for GravityView

en: Approved?
da: Godkendt?

en: Approved? (Admin-only)
da: Godkendt? (Kun admin)

en: Are you sure you want to delete the selected notes?
da: Er du sikker på, du vil slette de valgte noter?

en: Are you sure you want to delete this entry? This cannot be undone.
da: Er du sikker på, du vil slette denne entry? Dette kan ikke fortrydes.

en: Attach a screenshot or file
da: Vedhæft et screenshot eller en fil

en: Attention
da: Bemærk

en: Author Or Higher
da: Forfatter eller højere

en: Automatically add paragraphs to content
da: Tilføjer automatisk afsnit til indholdet

en: Back Link Label
da: Backlink mærke

en: Below Entries Widgets
da: Widgets til under Entries

en: Below the subheading, a good place for description and other data.
da: Under underoverskriften, et godt sted for beskrivelse og andre data.

en: Blue
da: Blå

en: Business Data
da: Forretningsdata

en: Business Listings
da: Forretningsoptegnelser

en: Buy Now
da: Køb nu

en: CSS Class
da: CSS klasse

en: CSS Merge Tags
da: CCS Flette Tags

en: CSS class to add to the wrapping HTML container.
da: CSS klasse vil blive føjet til wrapping HTML-beholderen.

en: Calculation
da: Beregning

en: Can Edit Gravity Forms Entries
da: Kan redigere Gravity Forms Entries

en: Can View Gravity Forms Entries
da: Kan se Gravity Forms Entries

en: Cancel
da: Fortryd

en: Change Entry Creator:
da: Skift Entry opretter:

en: Change this setting if you don't want the user who created the entry to be able to edit this field.
da: Skift denne indstilling, hvis du ikke vil have den bruger, der oprettede denne entry, til at kunne redigere dette felt.

en: Changed entry creator from %s to %s
da: Skiftede entry opretter fra %s til %s

en: Changelog
da: Ændringslog

en: Changing the View Type will reset your field configuration. Changes will be permanent once you save the View.
da: Ændring af View Typen vil nulstille konfigurationen af feltet. Ændringerne vil være permanente, når du gemmer Viewet.

en: Changing the form will reset your field configuration. Changes will be permanent once you save the View.
da: Ændring af formularen vil nulstille konfigurationen af feltet. Ændringer vil være permanente, når du gemmer Viewet.

en: Check License
da: Tjek licens

en: Checkbox
da: Afkrysningsfelt

en: Choose a View Type
da: Vælg en View Type

en: Clear
da: Ryd

[ctx: Clear all data from the form]
en: Clear
da: Ryd

en: Clicking the link will generate a new email.
da: Et klik på linket vil generere en ny mail.

en: Clone
da: Klon

en: Clone View
da: Klone View

en: Clone this View
da: Klon dette View

en: Close
da: Luk

[ctx: Close calendar]
en: Close
da: Luk

en: Column Sorting
da: Kolonne-sortering

[ctx: Column title that shows what template is being used for Views]
en: Template
da: Skabelon

en: Comments
da: Kommentarer

en: Configure %s Settings
da: Konfigurer %s indstillinger

en: Connected Views
da: Forbundne Views

en: Contact Support
da: Kontakt support

en: Continue
da: Fortsæt

en: Contributors
da: Bidragere

en: Convert text URLs to HTML links
da: Konverter tekst URL'er til HTML links

en: Converts URI, www, FTP, and email addresses in HTML links
da: Konverterer URI, www, FTP, og mailadresser i HTML links

en: Copy as a new draft View
da: Kopier som nyt kladde View

en: Copy creation failed, could not find original View with ID #%d
da: Kopi oprettelse lykkedes ikke, kunne ikke finde originalt View med ID #%d

en: Could not activate the %s Extension; GravityView is not active.
da: %s udvidelse kunne ikke aktiveres; GravityView er ikke aktiv.

en: Could not deactivate the license. The license key you attempted to deactivate may not be active or valid.
da: Kunne ikke deaktivere licensen. Den licensnøgle, du forsøgte at deaktivere er måske ikke aktiv eller gyldig.

en: Create a View
da: Opret et View

en: Create a View using this form as a data source
da: Opret et View med denne formular som datakilde

en: Create views based on a Gravity Forms form
da: Opret views baseret på en Gravity Forms formular

en: Created By
da: Oprettet af

en: Credit Card
da: Kreditkort

en: Credits
da: Kreditter

en: Currency
da: Valuta

en: Custom CSS Class:
da: Brugertilpasset CCS klasse:

en: Custom Content
da: Brugertilpasset indhold

en: Custom Label:
da: Brugertilpasset mærke:

en: Customize the link text. If empty, the link text will be the URL.
da: Brugertilpas link teksten. Hvis tom, vil link teksten være URL'en.

en: DESC
da: FALD

en: Data Source
da: Data Kilde

en: Data placed here will be bold.
da: Data placeret her vil være i fed skrift.

en: Date
da: Dato

en: Date Created
da: Oprettelsesdato

en: Date range
da: Datointerval

en: Deactivate License
da: Deaktiver licens

en: Deactivating license&hellip;
da: Deaktiver licens&hellip;

[ctx: Debugging output data is empty.]
en: Empty
da: Tom

en: Decimals
da: Decimaler

en: Default
da: Standard

en: Define a default search value for the View
da: Definer en standard søgeværdi til dette View

en: Define custom link text. Leave blank to display the URL
da: Definer brugertilpasset linktekst. Lad stå tomt for at vise URL

en: Define how the date is displayed (using %sthe PHP date format%s)
da: Definer hvordan datoen vises (ved at bruge %sPHP dato format%s)

en: Delete
da: Slet

en: Delete Entry
da: Slet Entry

en: Delete Link Text
da: Slet Linktekst

en: Delete all GravityView content and settings
da: Slet alt GravityView indhold og indstillinger

en: Delete all Views, GravityView entry approval status, GravityView-generated entry notes (including approval and entry creator changes), and GravityView plugin settings.
da: Slet alle Views, GravityView entry godkendelsesstatus, GravityView-genererede entry noter (herunder godkendelses- og entry opretter ændringer), og GravityView plugin indstillinger.

en: Details of the logged-in user who created the entry (if any).
da: Oplyser om den indloggede bruger, der oprettede denne entry (hvis der er en).

en: Developers: The CSS classes will be sanitized using the %ssanitize_title_with_dashes()%s function.
da: Udviklere: CSS klasserne vil blive renset ved hjælp af %ssanitize_title_with_dashes()%s funktionen.

en: Disapprove
da: Afvis

en: Disapproved
da: Afvist

en: Disapproved Label
da: Ikke godkendt mærke

en: Disapproved the Entry for GravityView
da: Afviste Entry for GravetyView

en: Dismiss
da: Fjern

en: Display "Delete Entry" fields to non-administrator users if they created the entry. Delete Entry fields will always be displayed to site administrators.
da: Vis "Slet Entry" felter til ikke-administrerende brugere, hvis de oprettede den pågældende entry. Slet Entry felter vil altid blive vist til webstedsadministratorer.

en: Display "Edit Entry" fields to non-administrator users if they created the entry. Edit Entry fields will always be displayed to site administrators.
da: Vis "Rediger Entry" felter til ikke-administrerende brugere, hvis de oprettede den pågældende entry. Rediger Entry felter vil altid blive vist til webstedsadministratorer.

en: Display Counts
da: Vis sammentælling

en: Display Name (Example: "Ellen Ripley")
da: Synligt navn (F.ex.: "Ellen Ripley")

en: Display Percentages
da: Vis procenter

en: Display a "Map It" link below the address
da: Vis et "Kortlæg det" link under adressen

en: Display as a Link:
da: Vis som Link:

en: Display as a link to the Source URL
da: Vis som link til kilde URL

en: Display business information in a table.
da: Vis forretningsoplysninger i et skema.

en: Display business profiles.
da: Vis forretningsprofiler.

en: Display items in a listing view.
da: Vis elementer i listeformat.

en: Display items in a table view.
da: Vis elementer i skema.

en: Display notes to users who are not logged-in?
da: Vis noter til brugere, der ikke er logget ind?

en: Display notes?
da: Vis noter?

en: Display number of times each choice has been selected when displaying results? Supported values are: true, false. Defaults to "true".
da: Vis antal gange hver mulighed er blevet valgt, når du viser resultater? Understøttede værdier er: sand, falsk. Standard er "sand".

en: Display numbers with thousands separators.
da: Vis numre med tusindtalsseparatorer.

en: Display other entries created by the entry creator.
da: Vis andre entries oprettet af skaberen af denne entry.

en: Display results percentages as part of results? Supported values are: true, false. Defaults to "true".
da: Vis resultatsprocenttal som del af resultaterne? Understøttede værdier er: sand, falsk. Standard er "sand".

en: Display score as the a fraction: "[score]/[max score]". If unchecked, will display score.
da: Vis score som en brøk: "[score]/[maks. score]".Hvis ikke markeret, vises scoren.

en: Display the entry's current approval status.
da: Vis denne entrys nuværende godkendelsesstatus.

en: Display the most recent entries for a View
da: Vis de nyeste entries for et View

en: Display the uploaded files as links, rather than embedded content.
da: Vis de uploadede filer som links i stedet for som indlejret indhold.

en: Display, add, and delete notes for an entry.
da: Vis, tilføj og slet noter for en entry.

[ctx: Displayed when a View is not configured. %s is replaced by the tab label]
en: The %s layout has not been configured.
da: %s layoutet er ikke blevet konfigureret.

en: Displaying %1$s - %2$s of %3$s
da: Viser %1$s - %2$s af %3$s

en: Displays either Passed or Failed based on the Pass/Fail settings configured in the Quiz Settings.
da: Viser enten bestået eller ikke bestået, baseret på beståelseskriterier konfigureret i quiz indstillinger.

en: Displays the Grade the user achieved based on Letter Grading configured in the Quiz Settings.
da: Viser den karakter, brugeren fik, baseret på bogstavskarakterer konfigureret i quiz indstillinger.

en: Displays the number of correct Quiz answers the user submitted.
da: Viser antallet af korrekte Quiz svar insendt af brugeren.

en: Displays the percentage of correct Quiz answers the user submitted.
da: Viser procentdelen af korrekte Quiz svar insendt af brugeren.

en: Displays the results of Poll Fields that exist in the form.
da: Viser resultater af meningsmålingsfelter, der findes i formularen.

en: Don&rsquo;t show the full URL, only show the domain.
da: Vis ikke hele URL'en, vis kun domænet.

en: Don't display this field if the entry creator has no other entries
da: Vis ikke dette felt, hvis entry opretteren ikke har andre entries

en: Each field will be displayed as a column in the table.
da: Hvert felt vil blive vist som en kolonne i skemaet.

en: Edit
da: Rediger

en: Edit Entry
da: Rediger Entry

en: Edit Entry %s
da: Rediger Entry %s

en: Edit Form
da: Rediger Formular

en: Edit Form #%d
da: Rediger Formular #%d

en: Edit Link Text
da: Rediger Linktekst

en: Edit Table
da: Rediger skema

en: Edit View
da: Rediger View

[ctx: Edit View with the ID of %d]
en: Edit View #%d
da: Rediger View #%d

en: Edit settings for this form
da: Rediger indstillinger for denne formular

en: Edit this entry
da: Rediger denne Entry

en: Editor Or Higher
da: Reaktør eller højere

en: Email
da: Mail

en: Email Body
da: Mail brødtekst

en: Email Subject
da: Mail emne

en: Email address
da: Mailadresse

en: Email hidden; Javascript is required.
da: Mail skjult; Javascript kræves.

en: Email subject
da: Mail emne

en: Embed Entry %d
da: Indlejr Entry %d

en: Embed Shortcode
da: Indlejr genvejskode

en: Embed a View
da: Indlejr et View

en: Enable adding notes?
da: Aktiver tilføjelse af noter?

en: Enable lightbox for images
da: Aktiver lightbox til billeder

en: Enable sorting by column
da: Aktiver sortering efter kolonne

en: Encrypt Email Address
da: Krypter mailadresse

en: End date
da: Slutdato

en: Enter View name here
da: Indsæt View navn her

en: Enter text or HTML. Also supports shortcodes.
da: Indtast text eller HTML. Understøtter genvejskoder.

en: Enter text or HTML. Also supports shortcodes. You can show or hide data using the %s shortcode (%slearn more%s).
da: Indtast tekst eller HTML. Understøtter også genvejskoder. Du kan vise eller skjule data ved at bruge %s genvejskoden (%slær mere%s).

en: Enter the license key that was sent to you on purchase. This enables plugin updates &amp; support.
da: Indtast den licensnøgle, der blev sendt til dig ved købet. Dette aktiverer plugin opdateringer &amp; support.

en: Enter the number of words to be shown. If specified it truncates the text. Leave it blank if you want to show the full text.
da: Indtast antallet af ord, der skal vises. Hvis det specificeres, afkorter det teksten. Lad stå tomt, hvis du vil vise den fulde tekst.

en: Entries Fields
da: Entries Felter

en: Entries to Display
da: Entries til visning

en: Entry Creator
da: Entry opretter

en: Entry Creator: Display Name
da: Entry opretter: Vis navn

en: Entry Creator: Email
da: Entry opretter: Mail

en: Entry Creator: Roles
da: Entry opretter: Roller

en: Entry Creator: User ID
da: Entry opretter: Bruger-ID

en: Entry Creator: Username
da: Entry opretter: Brugernavn

en: Entry Date
da: Entry dato

en: Entry ID
da: Entry-ID

en: Entry ID:
da: Entry-ID:

en: Entry Notes
da: Entry Noter

en: Entry Updated. %sReturn to Entry%s
da: Entry opdateret. %svend tilbage til Entry%s

en: Entry approved for directory viewing. Click to disapprove this entry.
da: Entry godkendt til mappevisning. Klik for at afvise denne entry.

en: Entry link text (required)
da: Entry link tekst (påkrævet)

en: Entry not approved for directory viewing. Click to approve this entry.
da: Entry ikke godkendt til mappevisning. Klik for at godkende denne entry.

en: Entry not yet reviewed. Click to approve this entry.
da: Entry endnu ikke gennemgået. Klik for at godkende denne entry.

en: Error
da: Fejl

[ctx: Error shown when submitting support request and there is no message provided]
en: Please enter a message
da: Vælg venligst en meddelelse

[ctx: Error shown when submitting support request and there is no subject provided]
en: Please enter a subject
da: Indtast venligst et emne

en: Error while adding the field. Please try again or contact GravityView support.
da: Der opstod fejl under tilføjelse af feltet. Prøv venligst igen eller kontakt GravityView support.

en: Error while creating the View for you. Check the settings or contact GravityView support.
da: Fejl under opretningen af et View til dig. Tjek indstillingerne eller kontakt GravetyView support.

en: Errors have been highlighted below.
da: Fejl er fremhævet nedenfor.

en: Event Listings
da: Lister over begivenheder

[ctx: Example email address used as a placeholder]
en: you@example.com
da: dig@eksempel.com

en: Expired License
da: Udløbet licens

en: Feature submitted websites with screenshots.
da: Fremvis indsendte websteder med screenshots.

en: Field ID: %s
da: Felt-ID: %s

en: Fields shown when editing an entry.
da: Felter, der vises ved redigering af en entry.

en: File Upload
da: Fil upload

en: Filter &amp; Sort
da: Filter &amp; Sorter

en: Filter Views list
da: Filtrer Views-liste

en: Filter by End Date
da: Filtrer efter Slutdato

en: Filter by Start Date
da: Filtrer efter startdato

en: Filter by date:
da: Filtrer efter dato:

[ctx: First parameter: Success or error of the action. Second: User ID number]
en: %s: Assigned User ID #%d as the entry creator.
da: %s: Udpeget Bruger-ID #%d som entry opretter.

en: Footer Left
da: Venstre sidefod

en: Footer Right
da: Højre sidefod

en: Format number?
da: Formatnummer?

en: Fulfilled
da: Opfyldt

en: Get access to Entry Importer and other Premium plugins
da: Få adgang til Entry importør og andre Premium  plugins

en: Get access to Extensions
da: Få adgang til udvidelser

en: Getting Started
da: Kom i gang

en: GravityView Fields
da: GravityView Felter

en: GravityView Recent Entries
da: GravityView nyere Entries

en: GravityView Search
da: GravityView søgning

en: GravityView Settings
da: GravityView Indstillinger

en: GravityView Support Port
da: Gravity View Support Port

en: GravityView Views using this form as a data source
da: GravityView Views bruger denne formular som datakilde

en: GravityView and Gravity Forms Directory are both active. This may cause problems. If you experience issues, disable the Gravity Forms Directory plugin.
da: GravityView og Gravity Forms Directory er begge aktive. Dette kan skabe problemer. Hvis du kommer ud for problemer, kan du deaktivere din Gravity Forms Directory plugin.

en: GravityView is brought to you by:
da: GravityView kommer til dig fra:

en: GravityView requires Javascript to be enabled.
da: GravityView kræver Javascript for at blive aktiveret.

en: GravityView: Getting Started
da: GravityView: Kom i gang

en: Green
da: Grøn

en: Hidden
da: Skjult

en: Hide View data until search is performed
da: Skjul View data indtil søgning er udført

en: Hide empty fields
da: Skjul tomme felter

en: Hide if no entries
da: Skjul hvis ingen entries

en: Horizontal
da: Vandret

en: How can we help you?
da: Hvordan kan vi være dig til hjælp?

en: How likely are you to recommend GravityView?
da: Hvor sandsynligt er det, at du vil anbefale GravityView?

en: How should the User information be displayed?
da: Hvordan skal brugeroplysninger vises?

en: I am going to continue using GravityView
da: Jeg vil fortsat bruge GravityView

en: I found a better plugin
da: Jeg fandt en bedre plugin

en: I no longer need GravityView
da: Jeg har ikke længere brug for GravityView

en: If Embedded, Page ID:
da: Hvis indlejret, side-ID:

en: If Search Value is set, you can define a specific field to search in. Otherwise, all fields will be searched.
da: Hvis Søgeværdien er indstillet, kan du definere et særligt felt at søge i. Ellers vil alle felter blive gennemsøgt.

en: If not configured, all form fields will be displayed.
da: Hvis ukonfigureret, vil alle formularfelter vises.

en: If the entry has not yet been approved or disapproved, display this value
da: Hvis denne entry endnu ikke er blevet godkendt eller afvist, vises denne værdi

en: If the entry is approved, display this value
da: Hvis denne entry bliver godkendt, vises denne værdi

en: If the entry is not approved, display this value
da: Hvis denne entry ikke bliver godkendt, vises denne værdi

en: If the field has an answer explanation, show it?
da: Hvis feltet har en forklaring af svaret, skal det vises?

en: If you delete then re-install GravityView, it will be like installing GravityView for the first time.
da: Hvis du sletter og derefter geninstallerer GravityView, vil det være som at installere GravityView for første gang.

en: If you want to contribute to the code, %syou can on Github%s. If your contributions are accepted, you will be thanked here.
da: Hvis du gerne vil bidrage til koden, %skan du gøre dette på Github%s. Hvis dine bidrag bliver accepteret, vil du få en tak her.

en: If your Edit View tabs are ugly, enable this setting.
da: Hvis dine Redigerings View faner er grimme, skal du aktivere denne indstilling.

en: Image
da: Billede

en: In order to provide responses to your support requests, please provide your email address.
da: For at besvare dine support anmodninger, bedes du give os din mailadresse.

en: Inactive License
da: Inaktiv licens

en: Input Type
da: Input type

en: Insert View
da: Indsæt View

en: Insert custom text or HTML as a widget
da: Indsæt brugertilpasset tekst eller HTML som en widget

en: Insert custom text or HTML.
da: Indsæt brugertilpasset tekst eller HTML.

en: Instead of using the entry data, instead use the current post data.
da: In stedt for at bruge entry data, brug data fra nuværende indlæg.

en: Invalid License
da: Ugyldig licens

en: Invalid license key.
da: Ugyldig licensnøgle.

en: Invalid: this license has reached its activation limit.
da: Ugyldigt: denne licens har nået sin aktiveringsgrænse.

en: Is Fulfilled
da: Er opfyldt

en: Issue Tracker
da: Problemtracker

en: Job Board
da: Jobportal

en: Label
da: Mærke

[ctx: Label in field picker for empty label]
en: Field #%s (No Label)
da: Felt #%s (Intet mærke)

en: Label of the input
da: Mærke for input

en: Learn more&hellip;
da: Lær mere&hellip;

en: Leave blank for column width to be based on the field content.
da: Lad stå tomt for kolonnebredde baseret på feltets indhold.

en: Leave empty to remove.
da: Hold tom for at fjerne

en: Left
da: Venstre

en: Letter
da: Bogstav

en: License Details:
da: Licens oplysninger

en: License Key
da: Licensnøgle

en: License level: %s
da: Licens niveau: %s

en: Limiting Edit Access
da: Begrænser Redigeringsadgang

en: Link Text:
da: Linktekst:

[ctx: Link shown when invalid Edit Entry link is clicked]
en: Go back.
da: Gå tilbage.

en: Link the Email Address
da: Link mailadressen

en: Link to Entry
da: Link til Entry

en: Link to URL:
da: Link til URL:

en: Link to single entry
da: Link til single entry

en: Link to the category or tag
da: Link til kategorien eller tagget

en: Link to the current category or tag. "Link to single entry" must be unchecked.
da: Link til nuværende kategori eller tag. "Link til single entry" må ikke være markeret.

en: Link to the post
da: Link til indlægget

en: Link to the post created by the entry.
da: Link til indlægget oprettet fra denne entry.

en: Links to multiple pages of results.
da: Links til flere resultatssider.

en: List
da: Liste

en: List members of your team.
da: Lav en liste over medarbejdere på dit team.

en: List of Changes
da: Liste over ændringer

en: List people with individual profiles.
da: Lav en liste over folk med individuelle profiler.

en: Listing Title
da: Liste titel

en: Loading&hellip;
da: Indlæser&hellip;

en: Logged-out visitors and non-administrators will only see approved entries, while administrators will see entries with all statuses. This makes it easier for administrators to moderate entries from a View.
da: Udloggede besøgende og ikke-administratorer vil kun se godkendte entries, mens administratorer vil se entries med alle statusser. Dette gør det lettere for administratorer at moderere entries fra et View.

en: Make Phone Number Clickable
da: Gør telefonnummer klikbart

en: Make field editable to:
da: Gør filen redigerbar for:

en: Make it harder for spammers to get email addresses from your entries. Email addresses will not be visible with Javascript disabled.
da: Gør det sværere for spammere at få mailadresser fra dine entries. Mailadresser vil ikke være synlige med Javascript deaktiveret.

en: Make visible for:
da: Gør synlig for:

en: Make visible only to logged-in users?
da: Skal kun gøres synlig for indloggede brugere?

en: Manage issues and their statuses.
da: Administrer problemer og deres statusser.

en: Map It
da: Kortlæg det

en: Match All Fields
da: Match alle felter

en: Match Any Fields
da: Match hvilket som helst felt

en: Maximum number of files reached
da: Maksimalt antal filer nået

en: Maximum words shown
da: Maks. antal ord vist

en: Message sent!
da: Meddelelse sendt!

[ctx: Message to display when submitting a note without content.]
en: Note cannot be blank.
da: Note kan ikke være tom.

en: Moving the entry to the trash failed.
da: Det lykkedes ikke at flytte denne entry til papirkurven.

en: Multi Select
da: Multivalg

en: Multiple Entries
da: Flere Entries

en: Multisite Super Admin
da: Super Admin for flere websteder

en: Name
da: Navn

en: New Draft
da: Ny kladde

en: New View
da: Nyt View

en: New entry note
da: Ny entry note

en: Next
da: Næste

[ctx: Next month in calendar]
en: Next
da: Næste

en: No Entries Text
da: Ingen entries tekst

en: No Title (View #%d)
da: Ingen titel (View #%d)

en: No Views found in Trash
da: Ingen Views fundet i Papirkurven

en: No Views found.
da: Ingen Views fundet.

en: No entries match your request.
da: Ingen entries passer til din forespørgsel.

en: No post to duplicate has been supplied!
da: Intet indlæg er blevet fremlagt til duplikering!

en: No search fields configured yet.
da: Endnu ingen konfigurerede søgefelter.

[ctx: No user assigned to the entry]
en: No User
da: Ingen bruger

en: No-Conflict Mode
da: Ikke-konflikt modus

en: Not Fulfilled
da: Ikke opfyldt

en: Not connected.
da: Ikke forbundet.

en: Note Content
da: Note indhold

en: Note Settings
da: Note indstillinger

en: Note added.
da: Note tilføjet.

en: Notes for this entry
da: Noter til denne entry

en: Number
da: Nummer

en: Number of entries per page
da: Antal entries pr. side

en: Number of entries to show:
da: Antal entries, der skal vises:

en: Ok
da: OK

en: One-Time Payment
da: Engangsbetaling

en: Only allow access to this View when embedded using the shortcode.
da: Tillad kun adgang til dette View når indlejret ved hjælp af genvejskoden.

en: Only show the domain for a URL instead of the whole link.
da: Vis kun domænet for en URL i stedet for hele linket.

en: Open link in a new tab or window?
da: Åbn link i en ny fane eller et nyt vindue?

en: Open link in the same window?
da: Åbn link i samme vindue?

en: Opt-In
da: Tilvalg

en: Options: %s
da: Muligheder: %s

en: Other
da: Andet

en: Other Entries
da: Andre Entries

en: Other Fields
da: Andre felter

en: Other email address
da: Anden mailadresse

en: Override Date Format
da: Omgå dataformat

en: Page
da: Side

en: Page Links
da: Side links

en: Paragraph Text
da: Afsnitstekst

en: Parent View:
da: Forælder View:

en: Pass/Fail
da: Bestået / Ikke bestået

en: Password
da: Adgangskode

en: Payment Amount
da: Betalingsbeløb

en: Payment Date
da: Betalingsdato

en: Payment Method
da: Betalingsmetode

en: Payment Status
da: Betalingsstatus

en: People Profiles
da: Menneskeprofiler

en: Percent Width
da: Procent bredde

en: Phone
da: Telefon

en: Please enter a valid email address
da: Indtast venligst en gyldig mailadresse

en: Please enter your name
da: Indtast venligst dit navn

en: Please follow up with me about my feedback
da: Følg venligst op med mig om min feedback

en: Please select a View
da: Vælg venligst et View

en: Please select a View to search.
da: Vælg venligst et View til søgning.

en: Please share your thoughts about GravityView
da: Fortæl os venligst, hvad du synes om GravityView

en: Poll Results
da: Meningsmålingsresultater

en: Post Category
da: Indlæg kategori

en: Post Content
da: Indlæg indhold

en: Post Custom Field
da: Indlæg brugertilpasset felt

en: Post Excerpt
da: Indlæg udsnit

en: Post ID
da: Indlægs-ID

en: Post Image
da: Indlæg billede

[ctx: Post Image field caption heading]
en: Caption:
da: Overskrift:

[ctx: Post Image field description heading]
en: Description:
da: Beskrivelse:

[ctx: Post Image field title heading]
en: Title:
da: Titel:

en: Post Tags
da: Indlæg tags

en: Post Title
da: Indlæg titel

en: Post available jobs in a simple job board.
da: Slå ledige jobs op i en enkel jobportal.

en: Potential Conflict
da: Potentiel konflikt

en: Precision of the number of decimal places. Leave blank to use existing precision.
da: Præcision efter antallet af decimalpladser. Lad stå tomt for at bruge eksisterende præcision.

en: Present a list of your events.
da: Fremvis en liste over dine begivenheder.

en: Prevent Direct Access
da: Forebyg direkte adgang

en: Preview Form
da: Forhåndsvis formular

en: Preview this form
da: Forhåndsvis denne formular

[ctx: Previous month in calendar]
en: Prev
da: Sidste

en: Processing&hellip;
da: Behandler&hellip;

en: Quiz Letter Grade
da: Quiz bogstav karakter

en: Quiz Pass/Fail
da: Quiz Bestået / Ikke bestået

en: Quiz Percentage Grade
da: Quiz karakter i procent

en: Quiz Score
da: Quizscore

en: Quiz Score Total
da: Quiz score i alt

en: Radio
da: Alternativ

en: Radio Buttons
da: Alternativknapper

en: Recent Entries
da: Nyere Entries

en: Red
da: Rød

en: Remove %s
da: Fjern %s

en: Renew on: %s
da: Forny d.: %s

en: Required
da: Påkrævet

en: Reset Approval
da: Nulstil godkendelse

en: Reset Entry approval for GravityView
da: Nulstil Entry godkendelse for GravityView

[ctx: Reset the search form to the state that existed on page load]
en: Reset
da: Nulstil

en: Restore the form from the trash
da: Genopret formularen fra Papirkurven

en: Resume Board
da: CV portal

en: Right
da: Højre

en: Search
da: Søg

en: Search Bar
da: Søgelinje

en: Search Entries:
da: Søg Entries:

en: Search Everything
da: Søg alt

en: Search Field
da: Søgefelt

en: Search Fields
da: Søgefelter

en: Search GravityView Docs
da: Søg i GravityView Docs

en: Search Layout
da: Søgningslayout

en: Search Mode
da: Søgemodus

en: Search Value
da: Søgeværdi

en: Search Views
da: Søg i Views

en: Search form for searching entries.
da: Søgeformular til søgning af entries.

en: Searchable fields:
da: Søgbare felter:

en: Section
da: Sektion

en: See Views
da: Se Views

en: Select
da: Vælg

en: Select (multiple values)
da: Vælg (flere værdier)

en: Select a View
da: Vælg et View

en: Select another form as the data source for this View.
da: Vælg en anden formular som datakilde for dette View.

en: Send Us Your Feedback
da: Send os din feedback

en: Set the default email content.
da: Indstil standard mail indhold.

en: Set the default email subject line.
da: Indstil standard mail emne linje.

en: Set this to ON to prevent extraneous scripts and styles from being printed on GravityView admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
da: Slå dette TIL for at undgå, at uvedkommende scripts og stilarter bliver udskrevet på GravityView admin sider, i det du reducerer konflikter med andre plugins og temaer.

[ctx: Setting: On or off]
en: Off
da: Slået fra

[ctx: Setting: On or off]
en: On
da: Slået til

[ctx: Setting: Show or Hide]
en: Hide
da: Skjul

[ctx: Setting: Show or Hide]
en: Show
da: Vis

en: Settings
da: Indstillinger

en: Shorten Link Display
da: Afkort linkvisning

en: Should search results match all search fields, or any?
da: Skal søgeresultater matche alle søgefelter, eller hvilken som helst af dem?

en: Show Answer Explanation?
da: Vis forklaring af svar

en: Show Clear button
da: Vis ryd knap

en: Show Entry on Website
da: Vis Entry på websted

en: Show GravityView Support Port when on a GravityView-related page
da: Vis GravityView Support Porten på GravityView-relaterede sider

en: Show Label
da: Vis mærke

en: Show Map Link:
da: Vis kort link:

en: Show Max Score?
da: Vis maks. score?

en: Show Pagination Info
da: Vis pagineringsoplysninger

en: Show Support Port?
da: Vis Support Port?

en: Show a different month
da: Vis en anden måned

en: Show all entries to administrators
da: Vis alle entries til administratorer

en: Show each page number
da: Vis hvert sidetal

en: Show entries submitted after this date. Supports relative dates, such as "-1 week" or "-1 month".
da: Vis entries indsendt efter denne dato. Understøtter relative datoer, såsom "-1 uge" eller "-1 måned".

en: Show entries submitted before this date. Supports relative dates, such as "now" or "-3 days".
da: Vis entries indsendt før denne dato. Understøtter relative datoer, såsom "nu" eller "-3 dage".

en: Show entry in directory view?
da: Vis entry i mappe view?

en: Show every page number instead of summary (eg: 1 2 3 ... 8 »)
da: Vis hvert sidetal i stedet for sammenfatning (f.ex.: 1 2 3 ... 8 »)

en: Show only approved entries
da: Vis kun godkendte entries

en: Show only:
da: Vis kun:

en: Show the Support Port on GravityView pages?
da: Vis Support Porten på GravityView sider?

en: Single Entry Title
da: Single Entry Titel

en: Single Line Text
da: Enkelt linje tekst

en: Sort by field
da: Sorter efter felt

en: Sort direction
da: Sorteringsretning

en: Source URL
da: Kilde URL

en: Staff Profiles
da: Medarbejderprofiler

en: Start date
da: Startdato

en: Style
da: Stil

en: Styles don't get loaded when being previewed, so the content below will look strange. Don't be concerned!
da: Stilarter indlæses ikke for forhåndsvisninger, så indholdet nedenfor vil se underligt ud. Det skal du ikke bekymre dig om!

en: Subheading
da: Underoverskrift

en: Subject
da: Emne

en: Submitted by:
da: Indsendt af:

en: Subscription
da: Abonnement

en: Success
da: Succes

en: Summary of the number of visible entries out of the total results.
da: Sammenfatning af antallet af synlige entries ud af de samlede resultater.

en: Support Email
da: Supportmail

en: Switch View
da: Skift View

en: Switch View Type
da: Skift View type

en: Text
da: Tekst

en: Text or HTML to display after the link (optional)
da: Text eller HTML til at vise efter linket (valgfrit)

en: Thank you for installing GravityView. Beautifully display your Gravity Forms entries.
da: Tak fordi du installerede GravityView. Vis dine Gravity Forms entries flot frem.

en: Thank you for using GravityView!
da: Tak fordi du bruger GravityView!

en: Thanks for reaching out! Someone from the GravityView team will get back to you soon.
da: Tak for henvendelsen! Et medlem af GravityView teamet vil vende tilbage til dig snarest.

en: The %s Extension requires GravityView Version %s or newer.
da: Denne %s udvidelse kræver GravityView Version %s eller nyere.

en: The %s Extension requires PHP Version %s or newer. Please ask your host to upgrade your server's PHP.
da: %s udvidelsen kræver PHP Version %s eller nyere.
    Bed venligst din udbyder om at opgradere din servers PHP.

en: The ID is already a View.
da: Dette ID er allerede et View.

en: The ID is required.
da: ID er påkrævet.

en: The IP Address of the user who created the entry.
da: IP-adresse for den bruger, der oprettede denne entry.

en: The Polls Add-On currently supports 4 built in styles: red, green, orange, blue. Defaults to "green".
da: Denne meningsmålings Add-On understøtter i øjeblikket 4 indbyggede stilarter: rød, grøn, orange, blå. Standard er "grøn".

en: The Post ID entered is not valid. You may have entered a post or page that does not contain the selected View. Make sure the post contains the following shortcode: %s
da: Det indtastede ID for indlægget er ugyldigt. Du har måske indtastet et indlæg eller en side, der ikke indeholder det valgte View. Sørg for, at indlægget indeholder følgende genvejskode:%s

en: The Support Port looks like this.
da: Support Porten ser sådan ud.

en: The Support Port provides quick access to how-to articles and tutorials. For administrators, it also makes it easy to contact support.
da: Support Porten giver hurtig adgang til gør-det-selv artikler og vejledninger. For administratorer, gør den det også nemt at kontakte support.

en: The URL of the page where the form was submitted.
da: URL for den side, hvor formularen blev indsendt.

en: The connected form can not be found; it may no longer exist.
da: Ten tilknyttede formular kan ikke findes; det er muligt, den ikke længere eksisterer.

en: The connected form is in the trash.
da: Den tilknyttede formular er i Papirkurven.

en: The current payment status of the entry (ie "Processing", "Failed", "Cancelled", "Approved").
da: Den nuværende betalingsstatus for en entry (f.ex. "Ekspederes", "Mislykket", "Annulleret", "Godkendt").

en: The data is not lost; re-activate the associated plugin and the configuration will re-appear.
da: Disse data er ikke gået tabt; genaktiver den tilknyttede plugin, så vil konfigurationen dukke op igen.

en: The date the entry was created.
da: Den dato, denne entry blev oprettet.

en: The date the payment was received.
da: Den dato betalingen blev motaget.

en: The entry does not exist.
da: Denne entry eksisterer ikke

en: The entry is already in the trash.
da: Denne entry er allerede i Papirkurven.

en: The entry was successfully deleted.
da: Det lykkedes at slette denne entry.

en: The entry was successfully moved to the trash.
da: Det lykkedes at flytte denne entry til Papirkurven.

en: The form connected to this View no longer exists.
da: Formularen forbundet med dette View eksisterer ikke længere.

en: The license has been deactivated.
da: Licensen er blevet deaktiveret.

en: The license key entered is invalid.
da: Den indtastede licensnøgle er ugyldig.

en: The license key is valid and active.
da: Lisensnøglen er gyldig og aktiv.

en: The license key is valid, but it has not been activated for this site.
da: Licensnøglen er gyldig, men den er ikke blevet aktiveret for dette websted.

en: The license key you entered has been saved, but not activated. Please activate the license.
da: Den licensnøgle, du har indtastet er blevet gemt, men ikke aktiveret. Aktiver venligst licensen.

en: The link to delete this entry is not valid; it may have expired.
da: Linket til sletning af denne entry er ikke gyldigt. Det kan være udløbet.

en: The link to edit this entry is not valid; it may have expired.
da: Linket til redigering af denne entry er ikke gyldigt. Det kan være udløbet.

en: The maximum file size is 10 MB
da: Den maksimale filstørrelse er 10 MB

en: The note is empty.
da: Denne note er tom.

en: The plugin doesn't work
da: Denne plugin virker ikke

en: The request was invalid. Refresh the page and try again.
da: Denne anmodning var ugyldig. Genopfrisk siden og prøv igen.

[ctx: The string placeholders are for emphasis HTML]
en: Note: this will display poll results for %sall form entries%s, not only the entries displayed in the View.
da: Bemærk: dette vil vise meningsmålingsresultater for %salle formular entries%s, ikke kun de, der er vist i Viewet.

en: The text of the link that returns to the multiple entries view.
da: Teksten på det link, der fører til multiple entries view.

en: The text that is shown if the entry creator has no other entries (and "Hide if no entries" is disabled).
da: Den tekst, der vises, hvis entry opretteren ikke har andre entries (og "Skjul hvis ingen entries" er deaktiveret).

en: The type of the order: one-time payment or subscription
da: Ordretypen: engangsbetaling eller  abonnement

en: The unique ID of the entry.
da: Det unikke ID for denne entry.

en: The way the entry was paid for (ie "Credit Card", "PayPal", etc.)
da: Den måde denne entry var betalt for (f.ex. "Kreditkort", "PayPal", osv.)

en: There are no active Views
da: Der er ingen aktive Views

en: There are no notes.
da: Der er ingen noter.

en: There is no post or page with that ID.
da: Der er intet indlæg og ingen side med dette ID.

en: There was a problem with your submission.
da: Der var et problem med din indsendelse.

en: There was an error adding the note.
da: Der opstod en fejl med tilføjelsen af noten.

en: There was an error deleting the entry: %s
da: Der opstod en fejl under sletningen af denne entry: %s

en: There was an error loading dynamic content.
da: Der opstod en fejl under indlæsningen af dynamisk indhold.

en: There was an error loading searchable fields. Save the View or refresh the page to fix this issue.
da: Der opstod en fejl under indlæsningen af søgbare felter. Gem dette View eller genopfrisk siden for at løse dette problem.

en: There was an error processing the request.
da: Der opstod en fejl under ekspeditionen af anmodningen.

en: There was an error sharing your feedback. Sorry! Please email us at support@gravityview.co
da: Der opstod en fejl med indsendelsen af din feedback. Det beklager vi! Send os venligst en mail på support@gravityview.co

en: These fields will be shown for each entry.
da: Disse felter vil blive vist for hver enkelt Entry

en: These fields will be shown in Single Entry view.
da: Disse felter vil blive vist i Single Entry visning

en: These widgets will be shown above entries.
da: Disse widgets vil blive vist over Entries.

en: These widgets will be shown below entries.
da: Disse widgets vil blive vist under Entries.

en: This View is configured using the %s View type, which is disabled.
da: Dette View er konfigureret ved hjælp af %s View typen, som er deaktiveret.

en: This class will be added to the field container
da: Denne klasse vil blive føjet til felt-beholderen

en: This class will be added to the widget container
da: Denne klasse vil blive føjet til widget-beholderen

en: This content will be displayed below each entry link.
da: Dette indhold vil blive vist under hvert entry link.

en: This development site does not count toward license activation limits
da: Dette udviklingswebsted tæller ikke som del af licensaktiveringsbegrænsningerne

en: This entry will be displayed as it is configured in View %d
da: Denne entry vil blive vist som den er konfigureret i View %d

en: This field is not editable; the post no longer exists.
da: Dette felt kan ikke redigeres; indlægget eksisterer ikke længere.

en: This field links to the Single Entry
da: Dette felt er forbundet med Single Entry

en: This input has a label and a value. What should be displayed?
da: Dette input har et mærke og en værdi. Hvad bør vises?

en: This license key has been revoked.
da: Denne licensnøgle er blevet  tilbagekaldt.

en: This license key has expired. %sRenew your license on the GravityView website%s to receive updates and support.
da: Denne licensnøgle er udløbet. %sForny din licens på GravityView webstedet%s for at få opdateringer og support.

en: This note was sent from {url}
da: Denne note er sendt fra {url}

en: This search returned no results.
da: Søgningen gav ingen resultater.

en: This user has no other entries.
da: Denne bruger har ikke andre entries.

en: This widget is not configurable from this screen. Please configure it on the %sWidgets page%s.
da: Denne widget kan ikke konfigureres fra denne skærm. Konfigurer den venligst på %sWidgets siden%s.

en: This will look better when it is embedded.
da: Dette vil se bedre ud, når det er indlejret.

en: Time
da: Tid

en: Title:
da: Titel:

en: To have a search performed on an embedded View, enter the ID of the post or page where the View is embedded.
da: For at foretage en søgning på et indlejret View, indtast ID for det indlæg eller den side, hvor dit View er indlejret.

[ctx: To show that the entry was unassigned from an actual user to no user.]
en: No User
da: Ingen bruger

[ctx: Today in calendar]
en: Today
da: I dag

en: Toggle all notes
da: Skift mellem alle noter

en: Transaction ID
da: Transaktions-ID

en: Transaction Type
da: Transaktionstype

en: Unapproved
da: Ikke godkendt

en: Unapproved Label
da: Afvist mærke

en: Uninstall %s
da: Afinstaller %s

en: Update
da: Opdater

en: Update Settings
da: Opdater indstillinger

en: Update View
da: Opdater View

en: Upgrades available:
da: Tilgængelige opgraderinger:

en: Use the live post data
da: Brug live indlægsdata

en: Use this form to embed a View into this %s. %sLearn more about using shortcodes.%s
da: Brug denne formular til at indlejre et View i denne %s. %sLær mere om at bruge genvejskoder. %s

en: User
da: Bruger

en: User Format
da: Brugerformat

en: User ID # (Example: 426)
da: Bruger-ID # (F.ex.: 426)

en: User IP
da: Bruger IP

en: User Opt-In
da: Bruger tilvalg

[ctx: User capability]
en: Entry Creator
da: Entry opretter

en: Username (Example: "nostromo")
da: Brugernavn (F.ex.: "nostromo")

en: Value of the input
da: værdi af input

en: Verify License
da: Bekræft licens

en: Verifying license&hellip;
da: Bekræfter licens&hellip;

en: Vertical
da: Lodret

en: View Attributes
da: Se Attributter

en: View Configuration
da: Se Konfiguration

en: View Details
da: Se detaljer

en: View Settings
da: Se Indstillinger

en: View a live demo of this preset
da: Se en live demo af denne forhåndsindstilling

en: View deleted.
da: View slettet.

en: View draft updated. %sView on website.%s
da: View kladde opdateret. %sView på webstedet.%s

en: View published. %sView on website.%s
da: View offentliggjort. %sView på webstedet.%s

en: View restored to revision from %s
da: View genoprettet til revidering fra %s

en: View saved. %sView on website.%s
da: View gemt. %sView på webstedet.%s

en: View scheduled for: %1$s.
da: View planlagt for: %1$s.

en: View submitted.
da: View indsendt.

en: View updated. %sView on website.%s
da: View opdateret. %sView på webstedet.%s

en: Views list
da: Views-liste

en: Views list navigation
da: Navigering af Views-listen

en: Visible Edit Fields
da: Synlige redigeringsfelter

en: Visible Table Columns
da: Synlige skema-kolonner

en: Want to contribute?
da: Vil du gerne bidrage

en: Warnings
da: Advarsler

en: Website
da: Websted

en: Website Showcase
da: Websted Showcase

[ctx: Week in calendar]
en: Week
da: Uge

en: Welcome to GravityView %s
da: Velkommen til GravityView %s

en: What is the maximum number of entries that should be shown?
da: Hvad er det maksimale antal entries, der skal vises?

en: What plugin you are using, and why?
da: Hvilken plugin bruger du, og hvorfor?

en: What should be displayed:
da: Hvad skal vises:

en: What&rsquo;s New
da: Sidste nyt

en: When enabled it will only show any View entries after a search is performed.
da: Når aktiveret vil det kunne vise eventuelle View entries efter en søgning er udført.

en: When viewing a single entry, change the title of the page to this setting. Otherwise, the title will not change between the Multiple Entries and Single Entry views.
da: Når du ser en single entry, lav sidetitlen om til denne indstilling. Ellers vil titlen ikke skifte mellem Multiple Entries og Single Entry views.

en: Where would you like the data to come from for this View?
da: Hvorfra vil du have, data skal komme for dette View?

en: Why did you uninstall GravityView?
da: Hvorfor afinstallerede du GravityView?

en: Workflow Complete
da: Arbejdsproces færdig

en: Workflow Status
da: Arbejdsproces status

en: Workflow Step
da: Arbejdsproces trin

en: Would you like to permanently delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
da: Vil du gerne slette denne fil permanent? 'Cancel' for at stoppe. 'OK' for at slette

en: Would you like to remove all fields in this zone? (You are seeing this message because you were holding down the ALT key)
da: Vil du gerne fjerne alle felter i denne zone? (Du ser denne meddelelse, fordi du holdt ALT-tasten nede)

en: Wrap each block of text in an HTML paragraph tag (recommended for text).
da: Indpak hver tekstblok i en HTML paragraph tag (anbefales for tekst).

en: Yes, display my entry on the website
da: Ja, vis min entry på webstedet

en: You are not allowed to view this content.
da: Du har ikke lov til at se dette indhold.

en: You are running GravityView version %s
da: Du kører med GravityView version %s

en: You are seeing this notice because you are an administrator. Other users of the site will see nothing.
da: Du ser denne meddelelse, fordi du er administrator. Andre brugere af dette websted vil ikke se noget.

en: You can manage license activations %son your GravityView account page%s.
da: Du kan administrere licensaktiveringer %spå din GravityView kontoside%s.

en: You can only see this message because you are able to edit this View.
da: Du kan kun se denne meddelelse, fordi du kan redigere dette View.

en: You cannot delete the entry; it is already in the trash.
da: Du kan ikke slette denne entry; den er allerede i Papirkurven.

en: You cannot edit the entry; it is in the trash.
da: Du kan ikke redigere denne entry; den er i Papirkurven.

en: You did not enter a number. The value entered should be a number, representing the ID of the post or page the View is embedded on.
da: Du indtastede ikke et tal. Den indtastede værdi bør være et tal, der repræsenterer indlæggets eller sidens ID, hvor dit View er indlejret.

en: You do not have permission to delete this entry.
da: Du har ikke tilladelse til at slette denne entry.

en: You do not have permission to edit this entry.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere denne entry.

en: You do not have permission to edit this field.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere dette felt.

en: You do not have permission to install plugin updates
da: Du har ikke tilladelse til at installere plugin opdateringer

en: You don&rsquo;t have permission to edit this post.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere dette indlæg.

en: You don't have permission to copy this View.
da: Du har ikke tilladelse til at kopiere dette View.

en: You don't have the ability to add notes.
da: Du har ikke mulighed for at tilføje noter.

en: You don't have the ability to delete notes.
da: Du har ikke mulighed for at slette noter.

en: You don't have the ability to edit plugin settings.
da: Du har ikke mulighed for at redigere plugin indstillinger.

en: Your GravityView license %s. This means you&rsquo;re missing out on updates and support! %sActivate your license%s or %sget a license here%s.
da: Din GravityView licens %s. Dette betyder, at du går glip af opdateringer og support! %sAktiver din licens%s eller %sfå en licens her%s.

en: Your Name
da: Dit navn

en: Your feedback helps us improve GravityView. If you have any questions or comments, email us: support@gravityview.co
da: Din feedback hjælper os med at forbedre GravityView. Hvis du har eventuelle spørgsmål eller kommentarer, kan du maile os: support@gravityview.co

en: Your search timed out. Please double-check your internet connection and try again.
da: Der opstod timeout for din søgning. Efterse venligst din internet forbindelse og prøv igen.

[ctx: a support form search has returned empty for the following word]
en: No results found for
da: Ingen resultater fundet for

en: added on {date_created_formatted}
da: tilføjet den {date_created_formatted}

en: has not been activated
da: er ikke blevet aktiveret

en: is inactive
da: er inaktiv

en: is invalid
da: er ugyldig

en: list of forms
da: formular liste

en: or select another form.
da: eller vælg en anden formular.

en: or use an existing form
da: eller brug en eksisterende formular
